Fesat Kerem Hikayesi

Ali adında bir çocuk varmış Ali’nin öğretmeni Aynur öğretmen tahtaya yazdığı yazıları Ali’nin göremediğini fark edip onu en ön sıraya almış.  Ali’nin arka sırada oturduğu arkadaşı Kerem de bu durumdan pek memnun olmamış parmak kaldırıp neden Ali’yi öne aldınız beni almadınız diye atılmış hemen öğretmen de durumu anlatmış.

Ali arkadaşın uzağı göremediği için öne aldım demiş ama kerem o kadar kıskanmış ki bu durumu çok yanlış anlamış ve Kerem de öğretmenine uzağı göremediğini ve doktora gitmek istediğini söyleyip gözlük almak istediğini söylemiş.

Aynur öğretmen aslında keremin gözünde bir problem olmadığını ailesini arayıp söylemiş. Kerem’in bu durumu fark etmesi için de ona küçük bir oyun yapmışlar ailesi doktora gidip çok büyük camlı gözlükler almışlar ama Ali’nin durumu öyle değilmiş, öğretmen Aynur Hanım, Ali’nin ailesini arayıp çocuklarının ciddi bir şekilde uzağı görme sorunu olduğunu ve doktora gitmeleri gerektiğini tavsiye etmiş.

Bunun üzerine Ali’nin annesi Büşra Hanım ve babası Nazım Bey öğretmenden izin alıp Ali’yi göz doktoruna getirmişler Ali’nin gözleri o kadar çok ilerlemiş ki doktor ona gözlük vermiş. Ali ertesi gün olunca okula gitmiş.

Herkes aliye tuhaf bir şekilde bakıp sorular soruyormuş bu yüzden Ali okulda gözlüklerini takmayıp sadece evde takıyormuş ama bundan ailesinin haberi yokmuş bu durumu fark edip teneffüste Ali’nin sırasının altından gözlükleri alıp bir hediye paketine koymuş.

Sonra zil çalmış herkes sınıfa gelmiş öğretmen yüksek sesle herkes yerine otursun bu ders oyun oynamak isteyen var mı demiş bütün sınıf hep bir ağızdan eveettt! diye bağırmış. Öğretmen oyunu anlatmış tahtaya yazılar yazıp boyutlarını büyükten en küçüğe kadar yazıp en küçük olanı okuyana ödül vereceğini söylemiş.

Bunun üzerine herkes çok basit bir oyun diye sevinmiş sınıf sırasına göre sırayla herkesi en arka sırada oturtup tahtaya yazdığı yazıları okutmaya çalışmış, sınıftan herkes öğretmenin yazdığı yazıları okumuş fakat kerem ve Ali okuyamadığı için öğretmenin verdiği çikolata ödülünü almamışlar ikisi de o kadar çok üzülmüş ki öğretmenlerinden bir şans daha istemişler.

Kerem tekrar en arka sıraya oturmuş fakat bu defa o kıskançlık uğruna aldığı büyük camlı gözlükleri çıkarmış o kadar net görüyormuş ki bütün yazıları okumuş ve ödülünü almış sıra Ali’ye gelmiş Ali sıraya oturup yine net göremediğini fark edip okumaktan vazgeçmiş.

Öğretmen çantasından bir hediye kutusu çıkarmış ve aileye vermiş Ali şaşırmış hemen atılmış öğretmenim ben yazıyı okuyamadım neden bana hediye verdiniz demiş öğretmen belki bu hediyeyi aldıktan sonra okursun demiş, Ali kutuyu açar açmaz çok şaşırmış.

Çünkü içinde alinin gözlükleri varmış öğretmen birde bununla okumayı dene demiş Ali gözlükleri takmış ve başlamış okumaya o kadar iyi görmüş ki hepsini tek tek okumuş ve çok mutlu olmuş Ali de kerem de hatalarını anlamışlar.

Kerem sadece kıskançlık uğruna gözünde problem olmadığı halde gözlük kullandığı için görmekte zorlanmış Ali ise gözünde problem olduğu halde gözlük takmadığı için okuyamamış iki arkadaş da öğretmenlerine teşekkür edip bir sonraki derste çok güzel ders işleyip evlerine dönmüşler.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler ve Hikaye Oku kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sezinim yani guzel kizim guzel sevgilim bir tanem ne zaman masal istese bu siteden okuyorum onu cok seviyorum herkese iyi geceler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu