Firavun ve Hz. Musa

Binlerce sene öncesiydi. Mısır’da yaşamını sürdüren İsrailoğulları için yaşam oldukça zor bir hal almıştı. Son derece zalim bir hükümdar olan Firavun onları bir köle gibi çalıştırıyordu. İsrailoğulları kendilerini kurtarmak için bir kurtarıcıya ihtiyaç duyuyorlardı ve her gün bunun için dualar ediyorlardı. Zaman bu şekilde su misal akıp gidiyordu.

Günlerden bir gün Firavun’un kâhinleri ona bir haber verdiler. Bu habere göre İsrailoğulları arasından bir erkek çocuk doğacaktı. Bu çocuk Firavun’un saltanatını yerle bir edecekti. Bunu duyan Firavun, doğan her erkek çocuğun öldürülmesi yönünde bir emir verdi. Firavun’un acımasız askerleri bu emri hemen yerine getirdiler.

İsrailoğulları arasında yakın zamanda bebeği olacak bir kadın vardı. Bu kadın bebeği erkek olacak diye çok korkuyordu. Kadının korktuğu başına geldi ve bir oğlu oldu. Ona Musa adını verdi. Sonrasında bir sandık bulup bebeği bu sandığa koydu. Sandıktaki bebeği Nil Nehri’ne bıraktı. Sandık gitmesi gereken yere hızlıca akıp gidiyordu. Sandık, Firavun’un bahçesine kadar gitti ve orada durdu. Firavun’un Asiye ismindeki hanımı içinde bebek olan bu sandığı buldu. Asiye bu bebeği himayesi altına aldı. Sonra ona bir sütanne buldu. Bu sütanne Musa’nın annesiydi.

Aradan uzunca bir zaman geçti ve Musa büyüyüp genç bir delikanlı oldu. Sarayda yaşayan Musa, İsrailoğullarının haline çok üzülüyordu. Bir gün bir adamın İsrailoğullarından gariban birisini dövdüğünü gördü ve dayanamadı. Adama bir tokat attı ve adam düşüp öldü. Bu, büyük bir suçtu ve cezalandırılması gerekiyordu. Muhafızlar her yerde Musa’yı arıyordu. Musa, Mısır’dan kaçtı ve Medyen ülkesine yerleşti.

Musa, Medyen ülkesinde Şuayb peygamberin kızı ile evlendi. Musa, burada 10 yıl kaldı. Musa, ailesiyle birlikte Mısır’a dönmeye karar verdi. Dağın tepesinde bir ışık gördü ve ışığa doğru koştu. Musa, kutsal vadi Tuva’ya ulaştı. Orada Allah kendisine peygamberlik verdi.

Hz. Musa kardeşi Harun’la birlikte Firavun’un karşısına çıktı. Firavun’u Allah’a iman etmeye davet ettiler. Hz. Musa ile Firavun arasında büyük bir mücadele başladı. Bu mücadele sonrasında Hz. Musa gelip geldi ve halkı ile Mısır’dan çıkış yaptı. Firavun ise kaybeden taraf oldu ve Firavun, öleceğini anladığı son anda Hz. Musa’nın Rabbine inandığını söylese de Kızıldeniz’de boğularak can verdi.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Gerçek Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu