Geveze Saksağan Kuşu Hikayesi

Ağaçların rengarenk olduğu, hayvanların barış içinde yaşadığı, cıvıl cıvıl rengârenk gökkuşağının hemen altın da çok güzel bir orman varmış. Bu ormanda kuşlar özellikle bülbüller hep şarkı söyler arada sırada küçük toplantılar yapar beraber şarkı söylerdiler.

Bülbül ve ormandaki hayvan arkadaşları konser verip, orman halkını eğlendirmek isterler. Böylelikle küçük bir orkestra gurubu oluşturmak istemişler. Ama saksağan kuşu duymasın diyerek işlerini gizliden yürütmeye karar verirler. Çünkü saksağan kuşu duyarsa; işleri kötüye götürür, her şeyi bildiğini sayıp işleri bir hayli de zorlaştırır.

Kimseye söz hakkı vermeyen konuşanların sözünü kesen saksağan kuşu arkadaşlarından haberi yoktu. Ve bülbül birkaç hayvan arkadaşıyla beraber gurubu oluşturur. Bu grupta bütün hayvanların bir görevi vardı; tavşan keman çalacaktı, fil davul çalacaktı, sincap ise flüt çalacaktı ve bizim Bülbül de güzel sesiyle gruba şarkılar söyleyecekti.

Saksağan ve bülbül iyi arkadaşlardı fakat bütün hayvanlar saksağan kuşundan kaçardı. Çünkü saksağan çok konuşur kimseye sıra vermezdi. Bir de yetmezmiş gibi konuşanların sözünü keserdi. Bu yüzden grup toplantıları oldu mu saksağana kimse haber vermezdi. Çünkü saksağan hem kendini bilmiş zanneder hem de konuşanlara saygısızlık yaparak sözlerini keserdi.

Bir gün bizim grup yine gizliden toplanarak konser verdiler. Saksağan kuşu onları görünce öfkeyle Bülbül ve Ekibine doğru koştu ve konserin ortasında şarkıyı da bilmediği halde onları eşlik etmeye çalıştı. Üstelik de davet edilmemişti. Bu güzel konseri berbat eden saksağan arkadaşlara tarafından büyük tepki gördü. Öfkesini sebebini anlattı:

“ bana söylemediniz konseri, Neden benim haberim yok? Neden bana da bir görev verilmedi?’’ gibi soru üstüne soru yağmuruna tuttu yine her zamanki gibi kimsenin konuşmasına müsaade etmedi: konuşanın lafını kesti.

En sonunda Bülbül sinirlenerek; “Sevgili saksağan, sen çok saygısızsın. Konuştuğumuz zaman hep laflarımızı bölüyor, izin almadan konuşuyorsun. Üstelik her şeyi bildiğini zannediyorsun. Eğer biraz daha sakin olsan ve bizi dinleseydin böyle olmazdı. Şu an bile verdiğimiz bunca emeğe saygı duymadın ve direkt konserimizi bölerek kendi başına konuştun. Bizi bunu yapmaya zorlayan sensin. Sürekli konuşuyorsun ve sürekli bildiğini zannediyorsun.’’ diyerek saksağan kuşuna sert sözler söyleyerek onu uzaklaştırdı. Saksağan ormanın derinliklerine doğru yürüdü, yürüdükçe yaptığı hatayı anlamaya başladı.’’

“Evet ya! Hangi arkadaşımın yanına gittiysem bana arkalarını dönüp gittiler. Ben hiçbir arkadaşımın sözünü dinlemedim. Sadece ben konuşuyorum.’’ diyerek yaptığı hataları geç de olsa anladı. Kendi kendine söz vererek; ’’Bundan sonra kimsenin lafına karışmayacağım. Kimsenin işine burnunu sokmayacağım.’’ diyerek tekrar arkadaşlarının yanına geri döndü. Arkadaşlarından özür dileyerek Ona da bir görev verilmesini istedi. Bülbül de onu üzdüğünü düşünerek ona da yapabileceği bir alet vererek onu da gruba dahi etti.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu