Gezegenleri Öğreniyorum Masalı

“Öğrenmek kadar güzel ve kıymetli bir şey yoktur!” dermiş dedem. Aslında ablam ona “Bilge Dede” dermiş. Ablamın dedeme “Bilge Dede” demesinin sebebi, birçok konu hakkında bilgi sahibi olmasıymış.

Bir gün ablam okuldan eve dönmüş. Canı çok sıkkın, bitkin ve oldukça düşünceli bir halde imiş. Bu durumu fark eden dedem dayanamayıp sormuş:

– Neyin var güzel torunum? Neden bu şekilde düşüncelisin?

Ablam başını kaldırıp dedeme bakmış. Çaresizliğini ifade eden bir bakış fırlatmış dedeme ve şöyle demiş:

– Nasıl düşünceli olmayayım dedem? Öğretmen öyle bir ödev verdi ki, nasıl yapacağımı bilmiyorum.

– Allah Allah! Neymiş bu söyle bakalım güzel torunum.

– Gezegenler…

– “Gezegenler mi?” diye söylenip kahkahayı basmış dedem.

Dedemin bu haline ablam bakakalmış ve oldukça da şaşırmış:

– Bunda bu kadar gülecek ne var dedem?

– Bu konu canını sıkacağın kadar zor değil torunum. O yüzden gülüyorum haline. Dinle beni güzel torunum anlatıyorum. Güneş sistemimizde sekiz gezegen vardır. Bu sekiz gezegenin her biri Güneş’e belli uzaklıkta kendi yörüngelerinde ve Güneş etrafında hareket ederler. Bunların Güneş’e olan yakınlıklarına göre sıralaması şu şekildedir: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün şeklindedir. Bu gezegenlerin hepsinin kendine has büyüklükleri ve yörüngeleri vardır. Yine bu gezegenlerin hepsi kendi yörüngeleri dışına çıkmadan Güneş etrafındaki hareketlerin kusursuz bir şekilde yaparlar. Bu sıralamadan da anlaşılacağı gibi Merkür Güneş’e en yakın gezegen, Neptün ise Güneş’e en uzak gezegendir.

Dedemin anlattığı her şeyi kelimesi kelimesine can kulağıyla dinliyormuş ablam. Bir yandan da bu bilgileri not ediyormuş tabi ki. Dedemin anlattığı her bilgiyi özümseyen ablam, dedemin her kelimesinde büyük bir heyecana kapılıyormuş. Tüm notlarını eksiksiz bir şekilde alan ablam, içi rahat bir şekilde yatağına uzanmış ve derin bir uykuya dalmış.

Uyku o kadar derinmiş ki, içine düştüğü rüyalardan çıkamamış. Dünyanın üzerinde Venüs ve Merkür’e seslenmeye başlamış: “Çok yaklaşmayın Güneş’e yoksa yanıp kül olursunuz. Venüs, hemen bu tarafa gel! Merkür…”

Derken dedem ablamı dürtüp uykusundan uyandırmış ve ablam rüyadan uyanıp elde ettiği bilgilerle okulun yolunu tutmuş.  

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu