Gökkuşağı Renkleri Nelerdir? – Gökkuşağında Kaç Renk Var?

Gökkuşağı Nedir Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı, atmosferdeki su buharı veya yağmur hücreleri aracılığıyla görülen, renkli ve halka şeklinde bir optik fenomendir. Gökkuşağı, güneş ışığının yansıması, dalgalanması veya dağılması sonucu oluşur.

Gökkuşağının oluşması için güneş ışınlarının, gökyüzündeki bulutlar veya yağmur hücreleri tarafından kırılması gerekir. Bu kırılma sonucu ışınlar farklı frekanslar halinde yansırlar ve farklı renkler oluşur. Bu renkler gözümüz tarafından algılanır ve gökkuşağı görüntüsü oluşur.

Gökkuşağı halka şeklinde görülür çünkü ışınlar bulut veya yağmur hücrelerinden çıktıklarında dairesel bir şekilde dalgalanırlar. Gökkuşağının renkleri, ışınların frekansına göre sıralanır. Kırmızı renk, en yavaş olan ve en fazla frekansı olan ışınlardan oluşur ve maviyi, en hızlı olan ve en az frekansı olan ışınlardan oluşur.

Gökkuşağı, bulutlar aracılığıyla görülebilir veya yağmurlu bir havada direkt olarak görülebilir. Gökkuşağı, dünya çapında her yerde görülebilir ancak en iyi görüntüsü, güneş ile gözlemci arasında 90 derecelik bir açı oluştuğunda elde edilir.

Gökkuşağı Renkleri

Gökkuşağı Renkleri Nelerdir?

Kırmızı

Turuncu

Sarı

Yeşil

Mavi

Lacivert

Mor

Gökkuşağında Kaç Renk Vardır?

Gökkuşağında 7 renk bulunur: kırmızı, sarı, turuncu, yeşil, mavi, lacivert ve mor.

Başa dön tuşu