Güller Diyarının Şahane Perisi Masalı

Güller diyarı diye bir yer varmış bir zamanlar. Bu diyarın kokusu çok ötelerden dahi alınabiliyormuş. Her karış toprağına güller ekilip yetiştirilirmiş. Buranın ismini duyan herkes akın akın bu diyara gelmek için yola çıkarmış. Çok kişinin merak ettiği bu yere herkesin girmesine izin verilmezmiş.

Hep merak etmişimdir bu konuyu: “Neden herkesin bu diyara girmesine izin verilmezmiş?”

Kasabanın merkezinde yer alan ve herkesin toplanıp çay içtiği, sohbet ettiği kahvehaneye uğradım bir gün. Orada oturan yaşlı amcalar, bu diyarın her şeyini en ince ayrıntısına kadar bilirlermiş. Kahvehaneye doğru gittiğimde herkesin bana baktığını fark etmiştim. Sanırım, “Bu küçük çocuğun burada ne işi var?” diye merak ediyorlardı. Haksız da sayılmazlardı hani.

Amcalardan birisi beni yanına çağırmıştı. Bir sandalye çekip yanına oturmuştum. Hemen bir kuşburnu söylemişti kahveciye.

“Evlat, senin ne işin var burada?”

“Ben bir konu hakkında bilgi edinmek için gelmiştim.”

“Hayır ola!”

“Güller diyarına herkesin girmesine neden izin verilmiyor acaba?”

“Şimdi anlaşıldı mesele. Sen efsaneyi bilmiyorsun anlaşılan.”

“Efsane mi?”

“Evet! Gül Perisi’ni duymamışsın anlaşılan. Bu diyara ‘Güller Diyarı’ denilmesinin bir sebebi var evlat. Bir zamanlar burada Gül Perisi adında birisi yaşarmış. Bu yörenin güllerle donatılmasını o sağlamış. O günden beridir bu yörelere güller ekilir ve yetiştirilir. Gül Perisi, çok güzel ve çok iyi birisi imiş. Yaşadığı yörede en ufak bir kötülüğün dahi yapılmasına müsaade etmezmiş. Kötülüğün dışarıdan içeri girmesine de engel olurmuş. İşte bu yüzden Güller Diyarı’na herkesin girmesine izin verilmezmiş. Yani iyi kalpli kişilere açık olan bu diyar, kötü kalpli olan kişilere bütün kapılarını ardına kadar kapatırmış. İşte bu yüzden bu diyarda yaşayan herkes huzur ve güven içinde yaşarmış.”

“Çok teşekkür ederim bey amca.”

Kahvehaneden uzaklaşıp eve doğru yürümeye başladım. İçimdeki huzurun kaynağını şimdi biraz daha iyi anladım. Gül Perisi, geçmişten yaptıkları ile geleceğe büyük bir miras bırakmış. İşte bu miras bugünlerde burada yaşayan halkın huzur ve güvenliğinin kendi içinde kendiliğinden sağlanmasına imkan tanımış.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu