Güvercinler ve Serçeler Masalı

Bir zamanlar çok soğuk bir kış günüymüş. Her yer bembeyaz karlarla kaplı, evlerin çatıları buz sarkıtlarıyla doluymuş. Hava öylesine soğukmuş ki hiç kimse dışarıya çıkmamış. O yüzden sokaklar bomboş ve ıssızmış.

 Küçük serçeler dondurucu soğuktan korunmak için evlerin çatılarındaki küçük yarıklara sığınmış. Güvercinler ise korunaklı köşelerde birbirlerine yaklaşıp soğuktan korunmaya çalışıyormuş. Ancak yine de birçok kuş donmaktan kurtulamamış.

 Birgün güvercinlerden oluşan bir grup, bir evin balkonundaki pencere kenarında toplanıp ısınmaya çalışıyormuş. Bazı serçeler güvercinleri görüp onların yanına doğru uçmuş.

  • Merhaba güvercin kardeşler, sizin bedenleriniz büyük ve sıcak görünüyor. Biz ise çok küçüğüz. Bu soğuk havada donmak üzereyiz. Rica etsek bizi kanatlarınızın altında ısıtabilir misiniz?” diye sormuşlar.

Bazı güvercinler serçelere bakıp,

  • Olmaz, dışarıda neredeyse donmuşsunuz.  Zaten biz de çok üşüyoruz. Sizin tüylerinizin soğuğu bizi daha da üşütür” diye cevap vermişler.

İçlerinden iki güvercin, küçük serçelerin bu durumuna çok üzülmüş. Serçeleri kanatlarının altına almayı kabul etmiş. Birkaç güvercin diğer güvercinlerden örnek alıp, onlar da serçelere kol kanat germiş.

Diğer güvercinler, bu güvercinlerin deli olduğunu düşünmüş.

İçlerinden biri,

  • İyi niyetli olduğunuzu anlıyorum. Ancak bu değersiz serçeler için neden hayatınızı tehlikeye atıyorsunuz” demiş.

Serçelere yardım eden güvercinlerden biri,

  • Bu gece zaten bu soğuktan sağ çıkamayacağız. Geriye kalan azıcık sıcaklığımızı da yardıma muhtaç dostlarımızla paylaşalım” demiş.

Güneş batıp akşam olunca hava daha da soğumuş. Balkonun kenarında esen sert rüzgar, kendini daha fazla göstermiş.

Balkon penceresinden dışarıyı izleyen küçük bir kız soğuktan donup yere düşen güvercin görünce koşup babasını çağırmış.

  • Babacığım balkona zavallı donmuş bir güvercin düştü. Hemen buraya gelmelisin” diye seslenmiş.

Küçük kızın babası balkona güvercini almak için çıktığında diğer güvercinleri fark etmiş. Artık hareket edemeyen güvercinleri alıp sıcak sobanın yanına getirmiş. Güvercinler yavaş yavaş kendine gelip, sert kanatlarını tekrar kaldırabilmiş. Dirilip kendine gelen her güvercinin kanadının altında bir serçe belirmiş.

Küçük kız heyecanla,

  • Bak babacığım hayata dönen güvercinlerin kanatlarının altında birer serçe var” diye seslenmiş.

Babası hayatta kalmayı başaramayan güvercinlerin kanadının altına bakmış. Ancak hiçbirinde serçe yokmuş.

Böylece dışarıdaki şiddetli soğuğa rağmen, bir serçeyi merhametle kanadın altına alan güvercinler hayatta kalabilmeyi başarmış.  Birlikte gelecek güzel günlere ve güneşin sıcaklığına kavuşmuşlar.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin Uyku Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu