Haksız Kazanç Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde kasabanın küçük bir yerinde anne, baba ve biri erkek, diğeri kız iki çocuk yaşarmış.

Anne ev işleri yapar baba her gün işe gidermiş çocuklar da okula gidermiş derken günler birbirini kovalamış daha sonra okul masrafları ve evdeki ihtiyaçlar artınca baba masrafları karşılayamaz hale gelmiş.

Daha sonra ben bütün masrafları nasıl yetişemedim diye kara kara düşünürken aklına birden fikir gelmiş. İşimin dışında bir iş daha yaparsam ailemi toparlayabilirim diye düşünmüş ve bunu nasıl yapacağınıza düşünmüşler eğer ben üretim yapan birinin elinden malını parayla alıp iki katına satarsan iyi para kazanırım diye düşünmüş.

Daha sonra patates, soğan, fındık üretimi yapan arkadaşının kapısına dayanmış ve sen bana patates soğan fındık satacaksın ben de tekrar bunu satışa sunacağım demiş ve bir şekilde arkadaşını ikna etmiş daha sonra malları ucuza alıp 2 katına sarmaya başlamış düşündüklerini bir bir uygulamaya koymuş.

İşlerden dolayı yüzü eskiye nazaran daha çok gülmeye başlamış. Evde bunalan anne ve çocukları babası akşam eve geldiğinde babacığım biz çok sıkıldık bizi gezmeye götürür müsün, babası da kabul etmiş ve akrabalarına ziyarete gideceklerini söylemiş.

Çocuklar çok mutlu olmuş daha sonra akrabalarına ziyaret için yola koyulmuşlar ve gitmişler orada 6-7 gün zaman geçirdikten sonra artık eve dönmeye karar vermişler fakat adamın çocuklarından biri misafir olarak gittikleri evden para bulup cebine koymuş. Annesi ve babası bu durumu fark etmemişler ta ki eve gelinceye kadar…

Daha sonra anne çocuğunun üzerini değiştirirken birde bakmış ki çocuğunun cebinde yüklü miktarda para anne çok sinirlenmiş ve hayal kırıklığının vermiş olduğu üzüntüyle” neden çocuğum?” demiş çocuk tek bir cevap bile vermemiş.

Sonra; neden sorusunu duyan baba, kendi içinde muhasebe muhakeme yapmaya başlamış.

“Neden, çünkü ben aldığım patates soğan fındık gibi ürünleri iki katına sattım ya bu ürünlerin ederinden fazlasını alıp cebime attım, ya da hırsızlık yaptım ikisi de aynı şey, benim çocuğumun da bunu yapması bir tesadüf olamaz. Önce kendi karakterimizi sorgulamamız, daha sonra çocuklarımıza neden sorusunu sormalıyız.”

Baba büyük bir utançla ve haksız kazancın vermiş olduğu vicdanın sesiyle bir daha haksız kazanç ve harama el uzatmayacağına dair tövbe etmiş.

Çocuğuna, “Gel seninle baba evlat bir konuşalım bu duruma bir çözüm getirelim.” demiş.

“Ben de aynı şeyi yaptım aslında sırf para uğruna ucuz ve kalitesiz malları alıp, pazarda daha pahalıya sattım ve kaliteli mallar olduğunu söyledim müşterilere daha sonra, işler daha da kötüleşmeye başlayınca da haksız kazancımın karşılığı bu diye düşündüm ve bir daha kimseyi dolandırmadan alnının teri olan malları satmaya karar verdim.

Sana kızmıyorum, ama sen de benim gibi hazır paranın haksız kazancın peşine düşme” demiş.

Babası çocuğuna paranın nasıl kazanılması gerektiği hakkında çocuklarına bol bol nasihatler vermiş. Çocuk da hatasının farkına varıp parayı alıp gitmişler akrabalarına, çocuk parayı çalıp cebine koyduğunu söylemiş ve özür dilemiş.

Orada herkese söz vermiş bir daha böyle hata yapmayacağına. Hatanın neresinden dönersek kârdır.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. uykusu gelen aşkıma masal okudum kızın uykusu açıldı gidip bi masal daha bakıcam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu