Harut Marut Hikayesi

Harut Marutgerek İslam dinine ait kutsal kitap olan Kuran’ı Kerim’de gerekse pers mitolojisinde adından söz edilen isimler arasında yer almaktadır. Harut ve Marut kelimeleri Arapça asıllıdır. Kuran’ı Kerim de ise bir ayette geçmiş olduğu belirtilmektedir. Fakat bu iki isim farklı dinlerde bazı farklı isimler ile de anılmaktadır. Bazı araştırmacı bilim insanları bu iki ismin Zerdüştiliğin dininde ilk olarak geçmiş olduğunu belirtmektedirler.

Bazı hadislerden yola çıkarak Harut Marut isminin Kuran’ı Kerim’de geçen ayetinde iki melek olarak tabir edildiği belirtilmektedir. İsimlerin geçmiş olduğu hikâyelerin yanı sıra farklı türde eserler de piyasada yer almaktadır.

Harut Ve Marut Hikâyesi

Harut MarutAllah tarafından Babil’e gönderilen iki melektir. Onlar görevleri ise insanlara büyüyü öğretmektir. Büyü öğrenmek isteyen kişilere ise öncelikli olarak bunun karşılığında cehenneme gideceklerini söyleyen Harut ve Marut yalnızca bunu kabul etmeleri üzerine büyüyü öğretmekteydi. Cehennemi kabul eden birçok insan onların öğretmiş olduğu büyüyü yaparak kendilerini lanetlediler. Bazı anlatımlara göre Harut ve Marut aslında insanın nefsi olarak gönderilmişti. Bu duruma dair farklı rivayetler bulunmakla birlikte anlatılan bir hikâyede ise Harut veMarut aralarında sohbet etmekte olan iki melek olarak belirtilmektedir.

Bu iki melek sohbet ederken insanlar yerine kendilerinin duygu sahibi olarak yaratılmış olsalardı sürekli ibadet ile günlerini geçirecek olduklarını belirtmişlerdir. Bunun üzerine ise Allah Onlara şehvet duygusunu verdiğinde insanlardan çok daha fazla günah işleyeceklerini belirtmiştir. Fakat ne olursa olsun bu iki melek kendilerine sonsuz güven duyuyorlarmış.  Bunun üzerine ise istedikleri gibi Allah onlara şehvet duygusunu vermiş ve daha sonrasında ise onları dünya üzerine göndermiş. Dünyaya inen Harut ve Marut bir kadın görmüşler. Kadın ile birlikte olmayı istemeleri üzerine ise kadın onlara üç seçenek sunarak bunlardan birini yaptığınız takdirde sizinle birlikte olurum demiş. Bu üç seçenekten biri kocasını öldürmek iken diğeri puta tapmak ve bir diğeri ise şarap içmekmiş. Harut ve Marut ise üçüncü seçenek olan şarap içmeyi tercih etmişler.

Fakat kadın Harut ve Marut için bir şartta daha bulunmuştur. Büyük bir aşka kapılmış olan Harut ile Marut bu şartı da anında kabul etmişlerdir. Aslında bu âşık oldukları kadının en son şartı Harut ve Marut’un ona ismi azamı öğretmesi olmuş. Harut ve Marut bunun üzerine kadına ismi azamı öğretmişler. Fakat onlar ismi azamı öğretince ise kadın gökyüzüne çıkıveriş. Allah ise bu kadını gökyüzünde yer alan Zühre Yıldızının üzerine koymuş. Fakat Harut ve Marut bu durum karşısında nefislerine hâkim olmamaları sebebi ile Allah tarafından büyük bir cezaya çarptırılmış. Onlara Babil’de bulunan bir yerde baş aşağı olacak şekilde kıyamete kadar duracakları bir ceza verilmiş.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu