Hasta Kalp Masalı

“Ehh, beni rahat bırakın” diyerek birden kızdı yeğenlerine Bay Cambell. Sürekli huysuz bir adamdı. Ne zaman küçük bir tebessüm edeceğini sansa insanlar bay Cambell yeniden söylenmeye başlıyordu. O sabah da insanlar geleneksel bir tören için heyecanlılardı. Her yerde süslemeler, müzikler, çeşit çeşit lezzetli yemekler ve neşeli insanlar vardı. Bay Cambell’in en dayanamayacağı şey mutlu insanlar görmekti. Hatta o sabah yeğenleri onu kutlama için çağırmaya geldiğinde bile “ehh, beni rahat bırakın” diye çıkışmıştı.

Kutlamalar, yemekler, mutlu insanlar bir yanda Bay Cambell bir yandaydı. O sabah hiçbir iş yeri açılmamış insanlar kutlamaların keyfini çıkarıyordu. Uzun zamandır yorgun olan esnafa da bu kutlamalar bir tatil gibi olmuştu. Ancak Bay Cambell tüm ciddiyetiyle o sabah yine iş yerini açmak için işe koyulmuştu. Aslında paraya pula ihtiyacı olan bir adam değildi hatta kimi zaman esnaflar ondan borç para isterlerdi. Ancak bizim huysuz ihtiyar verdiği borcu misliyle onlardan alırdı. Bay Cambell’in kötü kalbi ne yazık ki böyleydi. Hiç dostu olmayan adam tek dostunu da geçen yıl para meselesi yüzünden kaybetmişti. Kaybettim diyorsam da adamcağız hayatta ama bizim Bay Cambell için bir insanla para konusunda bir husumet yaşamak demek o insanın ölmesiyle eş değerdi.

Son günlerde sık sık kötü rüyalar görüyordu. Rüyalarında korkunç suretli insanlar kendisinden sürekli bir şeyler istiyordu. Ve hasta zavallı bir adam görüyordu. Bay Cambell bu rüyaların etkisiyle iş yerinde hep uyuyakalıyordu. Uykusuz günlerin birinde çok şaşırtıcı bir olay yaşandı. Rüyasında gördüğü adamı bir anda karşısında dipdiri gördü.

Adam ona çok şaşırtıcı cümleler kuruyordu. Anlamakta zorlanan Cambell gözlerini ovalayıp pür dikkat adamı dinliyordu. “ Bay Cambell” ben sürekli rüyalarınızda size anlatmaya çalıştım ama siz anlamayınca sizi ziyarete gelmek istedim ve sizinle küçük bir yolculuk yapmak isterim” Birlikte yola koyuldular. Cambell yolculuk boyunca o güne kadar kötü davrandığı insanların ne kadar üzüldüğünü gördü. Kaba davranıp terslediği, parası olmayan birinden verdiği borcu misliyle istemesini, üzdüğü aile fertlerini ve hatta arkadaşını bile gördü.   O an anladı nasıl göründüğünü dışarıdan. İnsanları üzerken neler hissediyorlar o an anladı. Rüyasında gördüğü hasta adam da karşısında ona “ Bay Cambell ben rüyanızda hastaydım. Ben sizin bütün iyi niyetinizdim rüyanızda. İyi niyetiniz ve kalbiniz ta ki şu ana kadar hastaydı. Onu iyileştirecek bir kişi, bir olay gerekiyordu. Sizin geçmişte ne kadar iyi biri olduğunuzu söylüyor tüm dostlarınız. Bazen yaşadığımız olaylar bizi kötü biri yapar ama geri dönüşü de ancak bizdedir. Bu nedenle Bay Cambell artık kalbiniz iyileşti. Onu artık iyi ya da kötü etmek kendi elinizde” dedi adam. Cambell bir anda uyandı. İş yerinde uyuyup kalmış ve bunarlın bir rüya olduğunu sonradan fark etti. Ancak o günden sonra iyi niyetiyle yaşayan bir adam oldu ve herkes tarafından sevildi.

Daha fazla masal okumak isterseniz La Fontaine Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu