Haylaz Karga Masalı

Gökyüzünde uçan ve “gak gak gak” diye ortalığı inleten bir karga varmış. Sabahın erken saatlerinde ve günün en olmadık zamanlarında bunu düzenli bir şekilde yaparmış. Bu durumdan rahatsız olan köy ahalisi buna bir çözüm bulmak istemiş. Bu niyetle köy halkı, köy meydanındaki kahvede toplanmış.

Tam olarak herkes köy meydanına inmiş. Köy kahvesi dolup taşıyormuş. Köylüler şikayetlerini köy muhtarına iletmek için bir araya gelmiş. Köy muhtarı köylüleri dinlemeye hazırmış. Köylüler tam söze başlayacakları sırada, gökyüzünde beliren karga “gak gak gak” diye ortalığı gür sesiyle inletmeye başlamış. Hiç kimse bu sesten birbirini duyamaz olmuş. Ne zaman birisi konuşmaya başlamış Haylaz Karga sesini yükseltmiş: “Gak gak gak!”

O gün köy halkı meramını muhtara anlatamamış ve hiç kimse bu mevzuyu konuşamamış. Başka bir gün tekrar bir araya gelmek için anlaşmış köy halkı. Yine köyün kahvesinde toplanmışlar. Yine meydan dolup taşıyormuş. Birileri konuşmak için harekete geçtiği sırada gökyüzünde uçan karga yine inletmiş ortalığı: “Gak gak gak!”

Köylünün niyetini anlamış gibi davranan Haylaz Karga, köy ahalisinin bu yöndeki çabalarını boşa çıkarmış. Bu konuda başarılı olamayan köy halkı, başka bir çözüm yolu aramış. Bunun böyle olmayacağını çok iyi anlamışlar. Ama konuşmadan nasıl olacaktı ki bu?

“İşi sessiz sessiz bitirmeli.” dedi birisi.

“Peki, ama bu nasıl olacak? Konuşmadan derdimizi nasıl anlatacağız?” diye sordu bir diğeri.

“Biz susacağız ama kelimelerimiz konuşacak.”

“O nasıl olacak peki?”

“Yazarak tabi ki akıllım.”

“Hay sen aklınla çok yaşa. Bu çok iyi bir çözüm.” demiş ve hemen kağıt kalem bulup başlamışlar yazmaya. Yazma işi bitince bir çocuk çağırmışlar. Büyük bir özenle yazdıkları kağıdı uzatmışlar çocuğa. Çocuk elini uzatıp tam alacakken kağıdı karga çıkmış ortaya. Hızlı bir şekilde yaklaşıp gagasıyla almış kağıdı ve başlamış gökyüzünde uçmaya.

Bunu gören köylüler karınlarını tutarak patlatmış kahkahayı. Bu ses ile yaşamaya alışan köylüler rahat bırakmış Haylaz Karga’yı. Haylaz Karga işini yapıp inletmiş arzı ve semayı: “Gak gak gak!”

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Kısa Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu