Hz. Eyüp’ün Sabrı

Her insan her Müslüman bilir ki Hz. Eyüp ün sabrı bir insanlık örneğidir. Gelmiş geçmiş hiçbir kul da böyle sabır görülmedi.

Hz. Eyüp malı mülkü hayvanları evlatları sayılamayacak kadar çoktu. İlk kez hayvanlarına hastalık girdi ilk olarak hayvanlarını kaybetti. Ve insanlar şaşkınlık için de Hz. Eyüp’ü izliyorlardı ne tepki vereceğini merak ediyorlardı.

Vah vah edip Hz. Eyüp’ü kışkırtmaya çalışıyorlardı. Ama koskoca hz eyüp kanar mı? Allah verdi Allah aldı derdi herkese gayet metanetli bir şekilde.

Ardında Hz. Eyüp dışarıdayken bir zelzeleyle evi yıkıldı içinde sadece hanımı sağ çıktı. Hz. Eyüp ün ellerinde evlatlarının kanı vardı gözleri yaşlarla doluydu.

Ama ya sabır demekten başka bir şey gelmiyordu elinden. Peygamber malını mülkünü evini ve de evlatlarını kaybetti ama hiçbir zaman sabrını Allah’a olan inanç ve güvenini kaybetmedi. Daima metanetle dimdik durup ibadetine devam etti.

Ama sınavı henüz bitmemişti. Hastalıklarda peşinden düşmüyordu. Vücudunu yaralar sarmıştı. Her yeri hastalık olmuştu. Karısı ona bakıyordu.

Elinde avucunda bir şey kalmamıştı. Evi, hanımı geçindirmeye çalışıyordu. Hastalığı artmıştı ve insanlar bulaşıcı olmasında korktuğu için kimse ona yaklaşamıyordu. O kadar artmıştı ki hastalığı dudağını bile kıpırdatamaz olmuştu.

Bir insanın başına gelebilecek şeylerin en kötüleri gelmişti başına ama o hiçbir zaman kalbinden Allah aşkı yitirmedi kalbiyle şükrünü sabrını söyleyip Allah a olan bağlılığı hiç azalmamıştı. Sınavını çok güzel bir şekilde geçmişti ve insanlara büyük örnek olmuştu.

En sonunda hastalığının çoğaldığı ve ağrılarının bırakmadığı bir anda Allah dua etti “Ey Rabbim, halim sana malumdur, adını anamayacak kadar hastayım kötüyüm. Ey şifa veren senin şifana muhtacım.”

O kadar malını, evini, parasını, evlatlarını, sağlığını her şeyini kaybetmesine rağmen istemeyen peygamber, şifa istemesinin tek sebebi ibadetlerinde zorlaşması daha sık yapamaması işte bu yüzden sadece şifa istedi Allahtan, Allah rızası için.

Yüce Allah Eyüp kulundan çok memnundu. Eyüp peygamberin yerini kendi makamında da yükseltti. Artık sınavını geçmişti ve ona şifa olması için yol gösterdi.

Ona ayağını yere vur diye emir yolladı. Hz. Eyüp kulu ayağını zorla hareket ettirebildi. Ve ayağı yere değdiği an şifalı su yerden fışkırdı. Berrak tertemiz mis kokulu su akıyordu yerden.

Ve Eyüp peygamber o sula kendini temizledi, yıkadı, yaralarına şifa oldu ve bir güzel de içince eski sağlığına kavuştu. Hatta daha dinç ve kuvvetli oldu.

Çalışarak daha yakın zamanda mal mülk sahibi oldu eşi onun yanına geldi ve tekrardan çoluk çocuk sahibi oldu. Eskisinden çok daha ferah günleri oldu.

Veren Allah’tır alan da Allah’tır. Hiçbir sınavını ödülsüz bırakmaz. Eyüp peygamber sabrıyla sadakatiyle kitaplara geçti hepimize örnek oldu.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu