İhtiyar Mecusi

İslam’ın İran topraklarında yayılmaya başladığı zamanlarda ihtiyar bir Mecusi yaşarmış. Bu ihtiyar Mecusi yaşadığı yerde bir odaya kapanır ve kimseyle görüşmezmiş. Bu adamın taptığı bir putu varmış ve tüm vaktini puta tapmak ve ona hizmet etmekle geçirirmiş.

Bir gün ihtiyar Mecusi bir sıkıntıya düşmüş. Kimseyle konuşup görüşmediği için bu derdini kime anlatacağını bilememiş. O sırada aklına yıllardır hizmet ettiği ve taptığı put gelmiş. İnandığı putun ona yardım edeceğini düşünmüş.

Bunun üzerine putun karşısına geçmiş ve yalvarmaya başlamış. Ondan sıkıntısını ortadan kaldırarak onu rahata erdirmesini istemiş. Bir süre putun karşısında ağlamış sızlamış ancak puttan hiçbir karşılık alamamış. Putun ona bir yardım edemeyeceğini ve onun gerçekten tapılması gereken şey olmadığını anlamamış.

İhtiyar Mecusi sıkıntısı için yardım istediği putun ona hiçbir tepki vermemesi üzerine kızmış ve puta söylenmeye başlamış. Yıllarca taptığı puta ona yıllarca hizmet ettiğini, her hizmetini gördüğünü ancak sıkıntısına onun yardımcı olmadığını söylemiş. Ardından puta ondan yardım gelmeyeceğini anladığını Müslüman insanların inandığı Allah’tan yardım isteyeceğini söylemiş.

İhtiyar Mecusi bunun üzerine sıkıntısını geçirmesi için Allah’a yalvarmaya başlamış. Kısa sürede de yalvarmaları sonuç vermiş ve yaşadığı tüm sıkıntılardan kurtulmuş. Böylece adam asıl yardım istemesi gerekenin Allah olduğunu anlamış.

İhtiyar adam yaşadıklarını bulunduğu yerde bulunan insanlara anlatmaya başlamış. Allah’a inanmazken onun yalvarmalarına cevap verdiğini söylemiş. Adamın bulunduğu yerde büyük bir zat varmış. İhtiyarın yaşadığı olay üzerine Allah’ın yıllarca puta tapan bir insana ona inanmamasına rağmen yardım ettiğini anlamış.

Adamın düşünceleri üzerine büyük zat bazı sözler duymaya başlamış. O sırada zata sıkıntıda olan ihtiyar adamın sıkıntıdan kurtulmak için saatlerce putuna yalvardığı ancak cevap alamadığı anlatılmış. Daha sonra Allah’a yalvarmasıyla isteğinin yerine geldiği böylece putlar ve Allah arasındaki farkın ortaya koyulduğu açıklanmış.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Hayat Bir İmtihan

Böylece büyük zat insanların ne isteyeceklerse Allah’tan istemeleri gerektiğini Allah’ın onlar için hayırlı olan şeyi er ya da geç kendilerine vereceğini bir kere daha anlamış. Sıkıntısından kurtulan ve yardım istenmesi gerekenin Allah olduğunu anlayan ihtiyar Mecusi’de İslam dinini kabul ederek Müslüman olmuş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu