İki Dost (Ece-Narin) Masalı

Günlerden bir gün, çok yakın iki dost varmış. Ece ile Narin. Bunlar öyle yakınmış ki ne yedikleri ne içtikleri ayrı gitmezmiş. Bu iki kızın aileleri de çok yakınmış, Ece çok tembel aklı oyundan başka bir şeye çalışıyormuş Narin ise edepli, saygılı ve çalışkan bir kızmış.

Öğretmeninin verdiği ödevleri yapar, okulda arkadaşlarıyla iyi geçinen biriymiş. Ece Narin’in bu çalışkanlığından faydalanıp ödevlerini sürekli Narin’e yaptırırmış.

Sınıfta herkes Narin’e sen çok çalışkan, çok saygılı, kimseyi kırmak istemeyen bir kızsın ama Ece senin bu iyi niyetinden faydalanıyor, sen farkında değilsin diye uyarmışlar

 Bunun üzerine Narin “ama o benim en yakın dostum, beni çok seviyor, bende onu çok seviyorum ve o benim dostum olduğu için yardımcı oluyorum.” demiş.

Ece bu ödev işini iyice alışkanlık haline getirmiş ve gecenin bir yarısı Narin’i arayıp bu ödevim var deyip yine ödevini ona yaptırıyormuş, Narin ise gece kalkıp, uyuyakalmışım diye yüzünü yıkayıp ödevi yapmaya başlamış.

Gece bu tıkırtıları duyan anne babası gizlice odaya bakmaya gittiğinde Narin’ in ödev yaptığını görmüşler ve odaya girip “saatte ödev mi yapılır kızım? “Narin “anne bu ödev Ece’nin arayıp yapmam için benden rica etti.” demiş.

Anne ve baba birbirine bakıp ama bu kadarı da yeter demiş.

Sabah olmuş Narin okula gidince arkasından anne ve babası da Ece’nin ailesine gidip kızlarının yaptıklarını bir bir anlatmışlar.

Ece’nin ailesi onlara hak verip “tamam özür dileriz Ece’nin adına okuldan geldiğinde onunla konuşacağız” demişler. Akşam olmuş ve Ece’nin ailesi Ece ile konuşmuşlar.

Ece de hak vereceği yerde iyice sinirlenip Narin’i aramış “parka gel çabuk” demiş. Narin de apar topar çıkıp gitmiş. Ece Narin’ e bağırıp çağırmış “Neden söylüyorsun ailene, söyleyeceksen biz neden dostuz” demiş.

Bu şekilde tartışarak ikisi de gitmişler evlerine. Ece girmiş evine beş karış suratla Narin de aynı şekilde üzgün bir sıfatla eve girerken ailesi merak edip sormuş Narin ise anne babasına bağırmış neden gidip Ece’nin ailesiyle konuştunuz diye.

Günlerce anne babasına kızgın kalmış Narin. Okula gittiklerin de herkes ikisinin küsmesine çok şaşırmış ve merak edip sormuşlar. Narin de anlatmış hepsini, sınıftaki herkes Ece’yi böyle bir şey yaptığı için ona kızıp küsmüşler.

Ece de çok üzülmemiş ama günler geçtikçe arkadaşı kalmamış. Eve gidince odasına çekilip boş boş oturuyormuş okula geldiğinde ise sırasına geçip usluca duruyormuş. Günden güne arkadaşı kalmadıkça oda yaptığının farkına varmaya başlamış.

Narin’den özür dilemek istiyormuş ama cesaret edemiyormuş bir türlü daha sonra bir cesaret gelmiş ve sınıfın tahtasının önüne geçip herkesi toplamış.

“Bu zamana kadar Narin’i ödevlerim için kullandım. Hem saftı hem her dediğimi yapıyordu, bu yüzden bende bu durumdan yararlandım.

Ve şimdi küsüz baştan umursamıyormuş gibi yaptım ama hiç arkadaşım kalmadı bende iyice düşündüm ve hatamın farkına vardım. Sizlerden ve Narin’ den çok özür dilerim” demiş.

Sınıfta alkışlar kopmaya başlamış ve sınıftakiler Ece’yi affetmişler, Ece ile Narin de sıkı sıkı sarılmışlar bir daha küsmeyeceğiz diye söz vermişler.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu