İlk Kıskançlık Habil ve Kabil

Dünyaya gönderilen Âdem ile Havva’nın ilk çocuklarının ismi Kabil idi. Kabil, ilk çocuk olduğu için anne ve babası tüm ilgisini ona gösteriyordu. Bu durum Kabil’in çok hoşuna gidiyordu. Fakat bu ilgi, Âdem ile Havva’nın ikinci çocukları olan Habil doğuncaya kadar sürdü. Habil doğduğu zaman anne ve babanın ilgisi Habil’in üzerinde yoğunlaştı. Bu durum Kabil’in pek hoşuna gitmemişti.

Habil, özünde iyi huylu ve tamamen uysal bir yapıya sahip bir kişilikti. Onun bu özelliği annesinin ilgisini kendi üzerine çekiyordu. Bu durumun farkında olan Kabil, içten içe kardeşine karşı bir kin besliyordu. Bu kin ise aynı zamanda bir kıskançlığın ortaya çıkmasına sebep oluyordu.

Genel olarak Kabil çiftlik işlerini yerine getiriyordu. Habil ise dağlarda çobanlık yapıyordu. Habil’in ilgi odağında olması, aradan onca zaman geçmesine rağmen Kabil’in kalbindeki kıskançlık hissi büyüyerek devam ediyordu. Kabil, içinde sürekli büyümeye devam eden bu hisse engel olamıyordu.

Günlerden bir gün Kabil, kardeşi Habil’i de yanına alarak çiftlik işleriyle uğraştığı tarlaya gitti. Bu tarlada Kabil ile Habil birlikte çalışmaya başladılar. Habil’in çalışmaya devam ettiği sırada Kabil eline bir taş aldı. Bu durumu bir fırsat olarak gören Kabil, elindeki taş ile Habil’in başına vurdu. Art arda vurulan darbeler sonucu Habil oracıkta ölmüştü.

Kabil, olduğu yere çöktü ve ölen kardeşini izlemeye başladı. Cesedi ne yapacağını bilemedi. Derken bir karga geldi ve gagasıyla bir çukur kazıp gökyüzüne havalandı. Bunu gören Kabil, bir karga kadar akıllı olmadığı için kendisine kızdı. Hemen toprağı kazmaya başladı. Açtığı çukura Habil’in cesedini gömdü. Üzerini kapatıp oradan uzaklaştı.

Kabil, yaptığı bu kötü iş nedeniyle kendisini kötü hissetmeye başladı. İçinde büyük bir suçluluk duygusu vardı. Yaptığı bu kötü iş sebebiyle kendisine çok kızmıştı. Günahlarının bağışlanması için orayı tamamen terk etti. Başka bir diyara yerleşti. Her şeyi geride bırakarak bu yeni yerleşimde yeni bir hayata başladı. Yaradanın yüz çevirdiği ilk günahkâr olan Kabil, burada affedilmeyi umarak hayatına devam etti.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Gerçek Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu