İnatçı Cırcır Böceğinin  Masalı

Bir zamanlar ormanın derinliklerinde yaşayan inatçı bir cırcır böceği varmış. Çok ama çok eski zamanlarda cırcır böceği uçabilen bir böcekmiş. Arılardan ve hatta kuşlardan bile hızlı uçarmış. Cırcır böceğinin gitmediği yer kalmamış. Tek gitmediği yer, karlarla kaplı Kuzey’miş.

Bir gün Kuzey’e gitmeye karar vermiş. Arkadaşı karınca Kuzey’in çok soğuk olduğunu oraya gitmemesi gerektiğini söylemiş ancak cırcır böceği çok inatçı olduğundan karıncayı dinlememiş.

Ertesi sabah cırcır böceği yola çıkmış. Öyle hızlı uçuyormuş ki oraya sürmesi fazla uzun sürmemiş.

Oraya vardığında bir ağacın dibine konmuş. Etrafta kardan başka hiçbir şey görünmüyormuş.

Etrafta dolaşan bir kar porsuğu cırcır böceğini fark etmiş.

  • Merhaba cırcır böceği kardeş. Sanırım burada yabancısın ama biraz sonra akşam olacak. Bence kendine sıcak bir yuva bulmalısın. Burası sandığından da soğuk olur” demiş.

Cırcır böceği hiç oralı olmamış. Kendi bildiğini okumaktan vazgeçmemiş. Gece uyumak için bir çam ağacının tepesine uçmuş. Bir baykuş cırcır böceğiyle aynı dala konmuş.

  • Cırcır böceği kardeş burası gece uyumak için çok soğuk olur. Kendine başka bir sığınak bulmalısın.” demiş.

İnatçı cırcır böceği baykuşu da dinlememiş. Günlerce uçmaktan yorulan cırcır böceği dalların üstünde uykuya dalmış. Ertesi sabah uyanıp evine dönmeye karar veren cırcır böceği uçmak istemiş. Ancak her uçmak istediğinde karın içine düşmüş.

Tekrar tekrar uçmak istedikçe başarısız olmuş. Kanatları bir türlü çalışmıyormuş.

Gece boyu dalın üstünde uyuduğundan kanatları donmuş. Onları birbirine sürterek ısıtmaya çalışmış ama başarılı olamamış. Çaresiz cırcır böceği evine zıplayarak dönmek zorunda kalmış. Evine dönmesi haftalarını almış.

Evine döndüğünde kanatlarının donması geçmiş ama hala uçamıyormuş. Kanatlarını birbirine sürtünce ormanda daha önce kimsenin duymadığı bir cıvıltı sesi çıkarmış.

Eskiden her yere özgürce uçabilen cırcır böceği inadının bedelini artık uçamayarak ödemiş. Arkadaşı karınca gibi yerde kalmış. Gitmek istediği yerlere zıplayarak gitmek zorunda kalmış.

Eğer bir yerlerde cıvıldayan bir cırcır böceği duyarsanız ısınmak için kanatlarını birbirine sürttüğünü anlayabilirsiniz.

Hava sıcakken daha hızlı, hava soğukken daha yavaş cıvıltı sesi çıkaran cırcır böceği kendi yaptığı hatayı başkalarının yapmamasını dilemiş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha Fazla masal okumak isterseniz 6 yaş masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu