İnatçı Keçi Masalı

Bir gün bir çoban sürüsünü önüne katıp tırmanmaya başlamış dağları, taşları. Arşınlamaya başlamış sarp kayaları. Sürüsü önde, o ise arkada epeyce yol yürümüşler. Kendilerinin uğrak yeri olan sulak bir araziye gelmişler. Koyunlar kuzular ve keçiler başlamışlar otlamaya. Çoban çekilmiş bir kenara. Bulmuş bir ağaç altı gölgeliği, sırtını vermiş ağaca. İzlemeye koyulmuş sürüyü, başlamış yanık mı yanık bir ağıt yakmaya. Kuzuların melemesi ile onun yanık sesi toplamış her canlıyı etraflarına.

Çoban söylemiş, kuzular melemiş. Aradan epey bir zaman geçmiş. Hava hafiften kararmaya başlamış. Sürü iyice doyurmuş karınlarını. Çoban olduğu yerden kalkıp: “Artık gitme vaktidir.” demiş. Geri dönmeye başlamışlar geldikleri yoldan. Ağıla bırakıp sürüyü geçmiş odasına çoban. Derin bir uyku çekmek için uzanmış yatağına. Gözlerini kapatır kapatmaz dalmış derin rüyalara.

Sabahın erken saatlerinde köy horozu ötmeye başlamış. Uykusundan uyanan çoban, soluğu ağılda almış. Yine önüne katmış sürüyü ve başlamışlar yürümeye. Çıkıp köy meydanından ulaşmışlar dağın eteğine.

Bugün her zaman gittikleri yerden başka bir yere gitmeye karar vermiş çaban. Yol ayrımına geldiklerinde sürüyü başka bir yöne sevk etmiş. Fakat bir keçi süreden ayrılıp eski yolun rotasına girmiş. Bunu fark eden çoban hemen onu yakalamış. Keçiyi kucaklayıp hemen sürünün içine bırakmış.

Yürümeye devam etmişler alabildiğince. Tırmanmışlar sarp kayaları. Bir süre sonra varmışlar gitmek istedikleri yere. Çoban, salmış sürüyü meraya. Yine bulmuş bir ağaç altı. Tam olarak oturup sırtını ağaca dayayacakken fark etmiş bir eksiği. Hemen dalmış sürünün içine. Bakmış ki yok aynı keçi. Bakınıp etrafına bulamamış keçiyi.

Çoban, sürüyü önüne katıp geri dönmüş hemen. İlerlemeye devam ederken hep bakınmış etrafına. Keçiden herhangi bir iz bulamayan çoban, sürüsü ile varmış keçi ile yol ayrımlarına. Tutmuş eski otlak yolunu. Gitmiş sürü ile oraya. Vardıklarında meraya, görmüşler ki keçi orada. Çoban salıvermiş sürüyü. Sürü halinden memnun, keçi ise oldukça mutlu. Durumu anlayan çoban, anlamış ki bu inatçı bir keçi.

Keçi ile konuşan çoban, “Yapacak bir şey yok!” deyip her zaman gitmiş o meraya.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Kısa Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu