İyi Niyetli Küçük Ömer Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken, ben annemin beşiğinde tıngır mıngır sallanırken, bahçeli küçük bir evde Ömer, annesi, babası, büyük babasıyla ve köpeği Momo ile birlikte yaşıyormuş. Ömer 9 yaşında tatlı ama çok yaramaz bir çocukmuş. Ne kadar yaramaz olursa olsun Ömer aynı zamanda çok akıllı ve yardımsever bir çocukmuş.

İlkokula giden Ömer’in arkadaşıyla da iletişimi çok iyiymiş. Onlarla çok güzel oyunlar oynar çok iyi geçinirmiş. Ömer’in sınıfında Ali adında fakir bir çocuk varmış. Herkesin tüm okul malzemeleri var iken onun ki yokmuş. Bunu gören Ömer ve arkadaşları Ali’nin bu durumuna çok üzülmüşler. Ona yardım etmek için ne yapmaları gerektiğini düşünmüşler. Sonunda bu durumu öğretmenlerine söylemeye karar vermişler. Ali’nin durumundan zaten haberdar olan öğretmenleri, onlara Ali’nin eksik malzemelerini el birliğiyle tamamlama fikrini sunmuş. Bunu duyan Ömer ve arkadaşları çok sevinmişler. Hepsi eve gittiğinde Ali’nin eksik olan malzemelerini kendi malzemelerinden oluşan bir kutu içinde hazırlamış.

Ömer kutuya boya kalemleri, defter, kalem, silgi ve okuma kitabı gibi pek çok farklı malzeme koymuş. Fakat Ömer’in yaramaz köpeği Momo bu kutuyu oynamak için alıp bahçeye götürmüş. Ertesi gün Ömer evinde her yerinde kutuyu aramış fakat ne kadar arasa da bir türlü bulamamış. Okula gittiğinde bütün arkadaşlarının Ali için hazırlamış oldukları kutuları görmüş. Bir tek kendisi kutu getirememiş. Bu duruma çok üzülen Ömer utanmış ve derse girmemiş. Okul bahçesinde saatlerce ağlamış. Sınıfta Ömer’in yokluğunu fark eden öğretmeni, diğer öğrencilerine Ömer’in nerede olduğunu sormuş ve onlardan Ömer’in bahçede olduğunu öğrenmiş.

Okulun arka bahçesinde Ömer’in ağladığını gören öğretmeni sebebini sormuş. Kutuyu hazırladığını fakat kaybettiğini söyleyen Ömer hıçkırıklarını durduramıyormuş. Fakat öğretmeni onu sakinleştirmek ” Ömerciğim, sen arkadaşın için iyi niyetle çabaladın fakat kutuyu kaybettin. Önemli olan kutuyu getirememen değil, önemli olan bunu düşünüp onun için çabalamandı. Bütün arkadaşlarında bunun farkında. Zaten diğer arkadaşların o kadar çok malzeme getirmiş ki Ali’nin şimdi pek çok malzemesi var. Önemli olan da onun bu malzemelere sahip olmasıydı. Şimdi birlikte sınıfa gidelim ve Ali’ye bu malzemeleri hediye edelim.” Demiş. Böylece Ömer sakinleşerek sınıfına dönmüş. Hep birlikte Ali’ye getirmiş oldukları malzemeleri hediye etmişler. Ali bu hediyelere çok sevinmiş. Böylece Ömer de çok mutlu olmuş.

Daha fazla masal okumak isterseniz Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu