İyilik Otu Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok uzak diyarlarda bir padişah yaşarmış. Bu padişah çok kötü kalpli ve zalim birisiymiş. Halkına asla yardım etmeyen, hediye vermeyen ve çok korkunç olan bu kral bir gün saraydan dışarı çıkmaya karar vermiş.

Sokaklarda dolaşan kralın karşısına yaşlı bir dede çıkmış. Bu dedenin adı Şifa Dede’ymiş. Bu dede herkese yardım eder, ilaç hazırlar ve hastaları iyileştirmiş. Şifa Dede herkes tarafından çok sevilirmiş ama hiç parası yokmuş. Pazarda dolaşan kralı gören Şifa Dede hemen kralın yanına gitmiş. ‘Sayın kralım benim adım Şifa Dede, herkese şifa veririm, hastaları iyileştiririm ama karnım çok aç lütfen bana yardım edin’ demiş. Kral bu durum karşısında çok sinirlenmiş ve hemen muhafızlarını çağırmış. ‘Bu adamı zindana atın, beni rahatsız etti.’ demiş.

Zindana atılan Şifa Dede çok üzülmüş ama bir gün bu zindandan çıkacağını umut ederek beklemeye başlamış. Şifa Dede’nin yokluğunda ise halk çok hastalanmaya başlamış, çünkü Şifa Dede zindanda olduğu için kimseye ilaç yapamıyormuş.

Zalim kral ise bu hastalıklardan haberi olmadan sarayında yaşamaya devam etmiş, her gün eğlenceler düzenleyen ve çok mutlu olan krala bir gün yardımcısı haber getirmiş. ‘Kralım, halk çok hasta sizden yardım istiyorlar, Şifa Dede’yi zindandan çıkarmalısınız.’ demiş. Kral yine sinirlenmiş ve ‘Ben kralım ve istediğimi yaparım, hastalıklar beni ilgilendirmez.’ deyip yardımcısını saraydan kovmuş.

Gel zaman git zaman kral çok yaşlanmış ve hastalanmış. Çok uzak ülkelerden bir sürü doktor kralı tedavi etmek istemiş ama sonuç nafile, kral hiç iyileşmemiş. Bir gece kralın rüyasına, arşın arşın uzak diyarlardan giren bir peri  ‘Senin hastalığını ancak iyilik otu iyileştirir, bu otun yerini de yalnızca Şifa Dede bilir.’ demiş.  Hemen uykudan uyanan kral, Şifa Dede’yi zindandan çıkartıp yanına çağırmış.‘ Şifa Dede ben çok hastalandım, bir peri rüyama girdi ve iyilik otunun beni iyileştireceğini bu otun yerini de sadece senin bildiğini söyledi, lütfen bana yardım et.’ demiş.

Bu sözler karşısında çok sevinen Şifa Dede mutluluktan ağlamış. Şifa Dede’nin ağladığını gören kral ise ‘Ben sana kötülük ettim, yardım etmedim ama senden özür diliyorum lütfen beni iyileştir.’ deyince, Şifa Dede hemen iyilik otunun olduğu yere gitmiş ve otları kaynatarak krala içirmiş. Kral hemen iyileşmiş ve Şifa Dede’ye bir sürü altın vermiş. Şifa Dede sayesinde iyileşen kral tüm halkına, çok iyi ve yardımsever bir insan olacağına dair söz vermiş. Kral ve halkı uzun yıllar çok mutlu bir şekilde hasta olmadan yaşamışlar.

Daha fazla masal okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu