Japon Balığı ile Kurbağa Masalı

Bir zamanlar ormanların birinde küçük bir gölette yaşayan bir Japon balığı varmış. Bu gölette bir sürü balık daha yaşıyormuş ancak hiçbirisinin görüntüsü Japon balığı gibi parlak ve altın sarısı değilmiş. Onun güzelliği yüzünden diğer balıklar onu çok kıskanır, yanlarına almazmış. Japon balığı bir gün göletin kenarında yüzerken tıpkı kendisine benzeyen renklerde bir kurbağa görmüş. Japon balığı daha önce altın renginde bir kurbağa görmediği için çok şaşırmış. Kurbağayı görür görmez çok heyecanlanan balık ona sorular sormuş.

  • Merhaba acaba siz bir kurbağa mısınız?” demiş.

Kurbağa kahkaha atarak cevap vermiş.

  • Görmüyor musun bize benzeyen başka canlı var mı! Tabii ki de kurbağayım!” demiş.

Japon Balığı,

  • Daha önce hiç bu kadar sevimli bir kurbağa görmemiştim. Bu gölette değişik renklerde ve desenlerde birçok kurbağa var ancak senin gibisini hiç görmemiştim” demiş.

Kurbağa da bu farklı görünen balığa sorular sormuş.

  • Aslına bakarsan ben de senin gibi bir balığı ilk defa görüyorum.  Bu gölde senin gibi başka balıklar var mı?” demiş.
  • Hayır bu renkte görünen tek balık benim.” demiş.

Bunu duyan kurbağa balığa dostluk elini uzatmış ve balıkta kabul etmiş. Farklı görünen bu ikili çok iyi arkadaş olmuşlar.

Bir gün kurbağa göletin kenarında uyurken Keskin gözlü şahin kurbağayı gözüne kestirmiş. Hızla ona doğru uçuyormuş. Bunu fark eden balık ağzından su püskürterek kurbağayı uyandırmış. Şahini gören kurbağa hızla suyun içine atlayıp arkadaşı balık sayesinde kurtulmuş. Kurbağa balığa çok teşekkür etmiş. Bir gün balık aniden hastalanıp vücudunda kırmızı benekler çıkmış.

 Kurbağa bunu öğrenir öğrenmez arkadaşını iyileştirmek için ormandaki doktor baykuşun yanına gitmiş.

Doktor baykuş ona balığı iyileştirecek bazı yapraklar vermiş. Kurbağa bu yapraklar ağzına sıkıştırıp sevinçle göle dönüp arkadaşı balığa yedirmiş. Balık bu yaprakları yer yemez altın rengine geri kavuşmuş.

Balık arkadaşının yaptığı iyiliğe çok teşekkür etmiş.

O günden sonra Japon balığı ve kurbağa arasında derin bir dostluk oluşmuş ve bu güzel gölette sonsuza kadar mutlu yaşamışlar.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 9 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu