Kafesteki Minik Kuş Masalı

Gel zaman git zaman…

Şehrin merkezinde, büyükçe bir evde, büyük bir aile yaşarmış. Bu ailenin evinde bir kafes içinde minik bir kuş varmış. Minik kuş uzunca bir süre tek başına kalmış. Yalnız kalmaktan büyük bir rahatsızlık duymaya başlamış. Bu yüzden hep özgürlüğe kanat çırpmayı hayal etmiş ve kendi kendine, “O gün, mutlaka bir gün gelecek.” demiş.

Minik kuşun bulunduğu evde bir kedi ve bir de köpek varmış. Kediyi nedense hiç sevmeyen minik kuş, köpeği ise tam tersi çok severmiş.

“Kediler, nankördür. Köpekler ise bir o kadar vefalıdır. Kediler pek kıymet bilmezken, köpekler çok kıymet bilirler.” diye kendi kendine mırıldanmış minik kuş.

Minik kuşun bu düşüncelere dalmasına sebep olan asıl şey, kedinin minik kuşu gafil avlamak için beklemeye geçmiş. Gözü hep minik kuşun üzerindeymiş. Minik kuşu büyük bir korku sarmış. “Böyle devam ederse özgürlüğe kavuşmadan yok olacağım.” diye düşünmüş minik kedi.

Minik kedi bu düşüncesinden kurtulmak için köpeğe yakınlaşmaya başlamıştı. Kedi, genel anlamda köpeklerden korkardı. Elbette bu kedi de bu köpekten korkmuştu. Köpek, kediye minik kuşu rahat bırakmasını söylemişti. Kedi ise biraz üzgün ve mahzun şekilde istemeyerek bu isteğe olumlu yanıt vermişti.

Bu duruma şahit olan minik kuş, artık rahat bir şekilde nefes almaya başlamıştı. İşte şimdi vakit kediyi de kazanma vaktiydi. Minik kuşun kedi ve köpek ile anlaşabilmesi, özgürlüğe açılan kapı vazifesi görmüştü.

Köpeğin gözü sürekli olarak kedinin üzerine ilişmişti. Korkudan hareket dahi edemeyen kedi, olduğu yerden kafesin içine bakmaya devam etmişi. Bunu fırsat bilen minik kuş, kedi ve köpeğe seslenmişti: “Kedi ve köpek kardeş, lütfen buraya yaklaşabilir misiniz?”

Kedi ve köpek büyük bir şaşkınlık için minik kuşa yönelmişti. Minik kuş söze girip düşmanlığı bitirmek istemişti. İlk etapta köpek buna yanaşmasa da kedi baya baya bu konuda hevesliydi. Bu isteğinde ısrar eden minik kuş köpeğin inadını kırmaya yönelmişti. Minik kuşun ısrarına daha fazla dayanamayan köpek, ateşkes ilan etmişti. Artık kedi ve köpek birer arkadaş olmuş ve minik kuşa ise kafesten gökyüzüne firar etmişti.  

Daha fazla uyku masalları için 7 yaş masalları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu