Kaplumbağa ile Kartal Masalı

Bir Varmış Bir Yokmuş eski zamanlarda kayalıkların çok olduğu bir yerde bir kaplumbağa yaşarmış. Kaplumbağa artık yaşamakta olduğu bu yerden öyle bıkmış ki “Keşke bu yerden gidebilsem ama çok yavaş hareket ediyorum nasıl gidebilirim” demiş. Yine günlerden bir gün ümitsiz bir şekilde gökyüzüne bakıp düşünürken uzun kanatlarını özgürce açıp göklerde süzülen kartalı görmüş. Çaresizlik içinde göklerin hakimi kartalı yanına çağırmış. Kendisini istediği başka bir yere götürmesini rica etmiş bu hizmetin karşılığında onu çok memnun edecek zengin bir hediye ile ödüllendireceğini de söylemiş.

Kartal zengin bir hediyeyi çok merak etmiş biraz düşünüp teklife razı olmuş. Kaplumbağayı pençeleri ile kabuğunun kenarından yakaladığı gibi gökyüzüne, yükseklere havalanmış. Rahat bir şekilde uçarlarken kendilerine doğru gelmekte olan bir şahine rastlamışlar. Şahin kartalın kaplumbağayı yakaladığını düşünmüş.

Kartalın yanına doğru uçarak seslenmiş.

– Kartal Kardeş görüyorum ki bugün şans senden yanaymış. Çok güzel bir av yakalamışsın. Şu kaplumbağanın eti kim bilir nasıl lezzetlidir.

Kartal söylenene pek kulak asmadan cevap vermiş.

– Belki eti lezzetlidir ama kabuğu çok sert demiş.

Şahin tekrar seslenmiş.

– Düşündüğün şeye bak kartal kardeş bunun bir önemi yok ki! Havadan bıraktın mı kayalar onun sertliğini mi bırakır? Kabuğunu parçalar güzel etleri meydana çıkartır demiş.

Kartal şahinin doğru söylediğini fark eder etmez kendisine yapılan teklifi kabul etmiş ve kaplumbağayı pençelerin arasından bir anda boşluğa bırakmış.

Kaplumbağa korku içinde bağırmış. Neyse ki çimenlerin üstüne düşmüş. Çimenlerin yanındaki kayalıklarda bir deliğin içine saklanmış.

Kartal ve şahin ne kadar uğraşsa da kayalıklardaki deliğin içine ulaşamamışlar. Daha fazla uğraşmak istemeyip oradan uzaklaşıp gitmişler. Kartal ve şahin oradan epeyce uzaklaşınca kaplumbağa kayalıkların içinden çıkmış. Kendi kendine demiş ki:

– Ah benim akılsız kafam!  Hiç kartaldan yardım istenir mi? Az daha kuşlara yem oluyordum.  Şansım yaver gitti de çok ucuz atlattım demiş.

O günden sonra kaplumbağa bir daha asla hiçbir şeyden şikayet etmemiş. Ne sert kabuğundan ne de bulunduğu ortamdan…

Daha Fazla Uyku Masalları İçin 1 Yaş Masalları ve Hikayeleri Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu