Kar Tanesi Olmak İsteyen Su Damlası Masalı

Bir zamanlar büyük bir ormanda gölde yaşayan küçük bir su damlası varmış. Bu küçük su damlası, her zaman bembeyaz kar tanelerine hayranmış.  Ona göre ne zaman kar yağsa, ormandaki ağaçların üstü bembeyaz bir örtü ile kaplanır ve inanılmaz güzel görünürmüş. Bu yüzden bu küçük su damlasının en büyük hayali bir gün kar tanesi olabilmekmiş.

 Günler geçip, mevsimler mevsimleri kovalamış. Her yerde büyük bir kuraklık baş göstermiş. Yaşadığı gölde en küçük su damlası bile buharlaşıp havaya karışmış. Küçük su damlası da buharlaşıp gökyüzünde küçük bir bulutun parçası olmuş. Bir anda hava soğumaya başlamış. Küçük su damlası sonunda bir kar tanesi olup yeryüzünde etrafı karla kaplamaya yardımcı olacağı için çok mutlu olmuş.

Sonra bir anda kar yağışı başlayıp küçük su damlası kar tanesi olarak ovada bir yere düşmüş. Ancak kar öyle az yağmış ki yere düşer düşmez erimiş. Küçük su damlası çok üzülmüş. Tekrar kar tanesi olabilmesi için güneşin ısınıp onu tekrar bulutun üstüne göndermesi gerekiyormuş. Güneş tekrar ısınıp küçük su damlasını yukarıya çıkarmış. Küçük su damlası tekrar kara dönüşüp aşağıya düşmüş. Ancak yine iner inmez erimiş. Böyle birkaç kez devam edip durmuş.

Sonunda küçük su damlası milyonlarca su damlasının bir arada olduğu büyük bir buluta katılmış. Bu büyük bulutta birkaç büyük damla herkese emir verip hizaya sokuyormuş. Ortalıkta bir telaş varmış ama küçük su damlası bunlara pek hevesli değilmiş. Sadece dünyaya tekrar düşmekten başka bir şey düşünüyormuş. Ama yanında duran dost canlısı bir su damlası, onu bu konuda uyarmış.

  • Sen bize katılmak istemiyor musun? Tek başına nereye gidiyorsun? demiş.

Küçük su damlası tek başına kar tanesi olabilme hayalinden bahsetmiş.

Dost canlısı su damlası,

  • Buradaki herkesin en büyük hayali bir gün kar tanesi olup yeryüzünü örtmek. Biz de zaten bu yüzden toplandık. Ben de yıllar önce bunu tek başına yapmak için defalarca denedim ancak başarılı olamadım. İşte o zaman herkesin birbirine yardım ettiği bu güzel bulutu buldum. Ekip çalışmamız sayesinde şimdiye kadar ki en güzel kar yağışlarının bazılarını gerçekleştirdik. Demiş.

Küçük su damlası duyduklarına inanamamış.

Kısa bir süre sonra su damlası, arkadaşı ve milyonlarca damla, kar taneleri şeklinde gökyüzünden düşüp yemyeşil ormanları bembeyaz bir örtü ile kaplamış.

Böylece küçük su damlası imkansız görünen şeyleri birlikte çalışıp çabalayarak yapabileceklerini işte o gün anlamış. Sevinçle yeryüzünde hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşamış.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz 5 yaş masallar Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu