Kardan Adam ve Kardelen Hikayesi

Bir varmış Bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde pireler berber iken develer Berber iken ülkenin sen güzel şehrinde çok güzel sapsarı saçları olan ve aynı zamanda masmavi gözleri olan bir küçük kız yaşarmış. Bu kızın adı kardelenmiş.

İsminin anlamı karda açan çiçekmiş. Bu çiçek sadece kar olduğunda olan kar gittiğinde giden bir çiçekmiş. Kardelen kız, kardeşlerini anne ve babasını çok sever onları hiç üzmezmiş. En sevdiği ailesi ile birlikte her zaman eğlenir mutlu mesut yaşarlarmış.

Her akşam annesi kızına masallar okuyarak uyuturmuş. Bir gün okuduğu hikâyede . Hikâyede güneş çıktığında eriyen kar yağdığında tekrar gelen kardan adamdan bahsedermiş.

Kardelen bir gün annesine demiş ki “anne ne zaman kar yağacak. Ben kardan adam yapmak istiyorum. Kardan adama atkı ve bere vereceğim. Ama kar bir türlü yağmıyor. “. Kardelen in annesi de demiski az kaldı kızım yakında yağacak. Senle birlikte kardan adama atkı ve bere takarız demiş.

Bunu duyan kardelen çok sevinmiş ve her gün pencereden dışarı bakarak beklemiş. Günler geçmiş mevsimler değişmiş ve sonunda kış mevsimi gelmiş. Kardelen bir gün sabah uyandığında her yerin bem beyaz kar olduğunu görmüş. Hemen koşarak annesine demiş ki anneciğim bak kar yağdı bak kar yağdı haydi dışarı çıkalım kardan adam yapalım.

Annesi tamam demiş ve kahvaltılarını yapıp paltolarını giyip dışarı çıkmışlar. Beraberce kardan adamı yapmışlar ve bir güzelde süslemişler. Üşümesin diye atkı ve bereyi de başına yerleştirmişler. Sonunda kardan adamları bitmiş. Kar yağması bittiğinde güneş çıktığında havalar ısınmış.

Kardelen bir gün dışarı çıkmış bir de ne görsün! Kardan adam yerinde yok. Bunu gören kardelen başlamış ağlamaya. O kadar çok ağlamış ki gitmiş annesinin yanına anne kardan adamım gitmiş. Bizi sevmiyor. Şimdi ben kardan adamsız ne yapacağım. O kadar uğraşmıştık. Hem atkımızı ve beremizi de yere atmış.

Annesi kardelene gülerek demiş ki hayır kardan adam bir yere gitmedi. Sadece güneş çıktı ve havalar ısındığını in karlar eridi. Sen de kardan adam gitti zannediyorsun demiş. Duyduklarına şaşıran kardelen ne diyeceğini bilememiş. O zaman geri mi gelecek yani anneciğim diye sormuş.

Annesi evet kızım. Tekrar kar yağmasını beklemen gerek o zaman, tekrar bizimle olacak kardan adamlar güneşi sevmez. Güneş gelince sıcak olduğu için erirler. Buna sevinen kardelen o halde ben kardan adamın bere ve atkısını kaldırmayın o gelene kadar demiş.

Annesi gülümseyerek, çok iyi fikir kızım haydi kaldır onları demiş. Sabırla gelecek karları bekleyen kardelen şimdilik güneşin tadını çıkarmaya devam etmiş. Ve her sene kar geldiğinde bir kardan adam yaparak eğlenmiş.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler ve Hikaye Oku kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu