Kardeşiyle Oyunlar Oynayan Salih Masalı

Minik Salih yeni doğmuş kardeşiyle oyun oynamak istemiş. Fakat bebek olan kardeşi henüz nasıl oyun oynayacağını bilememiş. Annesi ona durumu anlatmış. İlerleyen zamanlarda daha rahat bir şekilde oyun oynayabileceklerini söylemiş. Salih kendi kendine oyunlar oynayarak vakit geçiriyormuş. Fakat ne görsün oyuncaklarından bir tanesi kırılmış. Bu oyuncağı kimin kırdığını merak eden Salih bu duruma çok sinirlenmiş. Kısa süre içerisinde kardeşinin oyuncağı kırdığını öğrenmiş. Salih kardeşine içten içe çok kızmış ama hiçbir şey yapamamış.

Günler geçmiş ve Salih’in kardeşi büyümüş. Artık birlikte oyunlar oynayabiliyorlarmış. Ama Salih oyuncaklarını kardeşiyle paylaşmıyormuş. Bu durumu gören annesi Salih’e nasihat etmiş. Salih annesinin anlattığı hiçbir şeyi dinlememiş. Çünkü kardeşinden bütün oyuncaklarını saklıyormuş. Oyuncakları çok önemliymiş.

Salih yine bir gün oyuncaklarıyla oynarken kardeşi odaya girmiş. Yeni konuşmayı öğrenen minik abisiyle birlikte keyifli vakit geçirmek istemiş. Fakat Salih onu iteklemiş. Kafasını kapıya vuran minik çocuk feryat figan ağlamaya başlamış. Salih bu duruma üzülmüş. Aslında sadece onu uzaklaştırmak istiyormuş. Yaptığı bu davranışın yanlış olduğunu anlamış. Öncelikli olarak kardeşinden özür dilemiş ve sonrasında annesine giderek durumu anlatmış.

Salih bundan sonra kardeşine daha iyi davranmaya karar vermiş. Çünkü o daha çok küçükmüş. Aslında daha önce annesi bunların hepsini anlatmış. Yaşadıkları kötü olay sonrasında Salih artık asla kardeşine kötü davranmamış. Çünkü kardeşi ağladığı için çok üzülmüş. Bir daha onu asla ağlatmayacak ve bütün oyuncaklarını paylaşacaktı. Artık Salih ve kardeşi bütün oyuncakları beraber oynayabiliyorlardı.

Salih’in kardeşine olan tavrına gören annesi onu ödüllendirmek istedi. Ödül olarak her ikisine de en sevdikleri oyuncakları aldı. Bu sayede Salih yaptığının ne kadar doğru olduğunu anladı. Eğer annesi ve babasının sözünü dinlersen en sevdiği oyuncaklara kavuşabilecekti. Ayrıca Salih küçük bir çocuğa nasıl davranması gerektiğini de öğrendi. Çünkü küçük çocuklar söylenen sözleri büyükler gibi anlayamazdı. Bu yüzden onlara karşı daha ılımlı yaklaşmak gerekirdi. Kardeşiyle çok iyi anlaşan Salih bütün gün en sevdiği oyuncakları kardeşiyle paylaşarak ona abilik yapmayı öğrenmişti.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu