Kedi ile Fare Av Peşinde Masalı

Küçük bir kasabanın birinde birbiriyle iyi anlaşan bir kedi ve fare varmış. Bu kedi ve fareyi görenler, gördüklerine pek inanamazlarmış. Çünkü kedi ve fare genel olarak pek anlaşamazlarmış. Normal şartlarda fare kaçan, kedi ise hep kovalayan olurmuş.

Bir gün kedi ile farenin karnı çok acıkmış. Yiyecek bir şeyler bulmaları gerekmiş. Günlerce ağızlarından tek bir lokma bir şey geçmemiş. Neredeyse karınları midelerine yapışacak duruma gelmiş. Açlık, artık dayanılmaz bir hal almış. Karınlarında sürekli bir guruldama sesi kulaklarını çınlatıyormuş.

Fare arada bir de olsa biraz peynir kırıntısı bulup karnına yiyecek bir şeylerin girmesini sağlıyormuş. Ama kedi o kadar da şanslı değilmiş. O, peynir yemezmiş. Etçilmiş. Bu yüzden et yemesi gerekiyormuş.

Bir gün farenin karnının doyurmuş şekilde otların arasında gezindiğini fark etmiş. Bu durumu kabul edememiş. Açlık artık başına vurmuş. Sağlıklı düşünemez olmuş. Gözünü tam olarak fareye dikmiş. Ancak onu yerse karnını doyurabilirmiş. Ama bunu fareye çaktırmadan halletme niyetindeymiş.

Usul usul fareye doğru yanaşmış kedi. Onunla oyunlar oynamış. Birlikte çokça vakit geçirmişler. Yorgunluk çökünceye kadar koşturmuşlar. Artık kedi dayanamaz olmuş. Olduğu yere yığılıp kalacakmış. Evin birinde dışarıda bırakılmış bir peynir gördüğü yalanını uydurmuş kedi. Bunu duyan fare büyük bir heyecana kapılmış.

Kedi ve fare, oyun oynamayı bırakıp yola koyulmuşlar. Kedi önde fare arkada yürümüşler alabildiğince. Fakat yol bir türlü bitmek bilmemiş. Fare bu durumdan şüpheye kapılmış. Burnuna kötü kokular gelmeye başlamış. Kedinin niyetinin ne olduğunu yavaş yavaş anlar olmuş. Fare, bu duruma hem içerlemiş hem de üzülmüş.

Fare, üzüntüsünü dile getirmek istemiş. Ama bunu yapmaktan vazgeçmiş. Çünkü anlamış ki, bu yola çıkan kediyi bu yoldan döndürmek artık imkansızmış. Kediye hiçbir şey belli etmeden yürümeye devam etmiş fare. Biraz ilerledikten sonra, harabe, oldukça eski ve köhne bir kulübeye varmışlar. İçeri girmişler. Fare, kendisine yönelen kedi: “Açlığını benimle gider kedi kardeş. Ne de olsa o kadar hukukumuz var. Sana hayır diyemem.” demiş ve kediyi oracıkta avlamış. Kedi bu söz karşısında yaptığından utanmış ve bunu yapmaktan vazgeçmiş. Kedi ve fare, dostluklarına kaldıkları yerden devam etmişler.   

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu