Kediler Ülkesi Masalı

Bir zamanlar uzak ülkelerin birinde çok yoksul bir kadın yaşarmış. Bu kadın o kadar fakirmiş ki bazen yiyecek bir dilim ekmek dahi bulamazmış. Bu fakirliğine rağmen dışarıdaki acıkmış olan yavru kedilerle ekmeğini paylaşırmış. Yine aç ve soğuk bir gecede uykuya dalmış. Rüyasında iyi kalpli birisi onun yoksulluktan kurtulacağını bunun için kedilerin en büyüğüne gitmesi gerektiğini söylüyormuş.

Ertesi gün rüyadan etkilenen yoksul kadın her yerde kedilerin büyüğünü aramış ancak ne gören varmış ne de tanıyan. Hatta bazı kişiler yoksul kadına bir kediyi aradığı için delirdiğini söylemişler.

Yoksul kadın bir gün ormanda yiyecek aramaya çıkmış. Ormandaki çürümüş meyveleri bile alan kadın ağlayarak” Keşke bu durumda olmasam. Keşke bu dünyadan başka bir dünyaya gidebilseydim” demiş.

Tam bu sırada ormanda büyük bir kapı belirmiş. Kadın bu kapıdan içeriye girdiğinde bir sürü kedilerin olduğunu fark etmiş. Kadın kedilerin büyüğünü burada araması gerektiğini anlamış. Oradaki kedilere, kedilerin büyüğünü nerede bulacağını sormuş. Ormanın içinde yüksek merdivenler belirmiş. Bütün kediler yukarıyı işaret etmişler. Yoksul kadın bu merdivenlerden bir kat çıkmış. Orada yemek pişiren kediler varmış. Kedilerin büyüğünü nerede bulacağını sormuş.

Bu kedilerde yukarıyı işaret etmişler. Yoksul kadın tekrar bir kat daha çıkmış. Burada çamaşır yıkayan kediler varmış. Onlara da kedilerin büyüğünü nerede bulacağını sormuş. Kedilerin hepsi yukarıda olduğunu söylemişler. Yoksul kadın bir kat daha çıktıktan sonra karşısına elmaslarla süslü altın bir kapı çıkmış.

Bu kapıdan içeriye giren yoksul kadın karşısında altından bir tahta oturan, altın rengi tüyleri olan başında elmas ve mercandan yapılmış parlak bir tacı olan bir kedi görmüş. Yoksul kadın kendi halini ona anlatmaya kalmadan kedilerin kralı kadının eline bir kese vermiş. Kadın daha ne olduğunu anlamadan bir anda kendisini evinde buluvermiş. Elindeki keseyi açan kadın içinde ağzına kadar altın olduğunu fark etmiş. İçinde de küçük bir not varmış.

Notun içinde “Azıcık ekmeğini bile yavru kedilerle paylaştığın için mükafat olarak bu altınları kazandın. Umarım bundan sonra hiç yoksulluk çekmezsin”  yazıyormuş.

O günden sonra yoksul kadın bir daha asla yoksulluk çekmemiş. Kendisi gibi yardıma muhtaç olanlara da hep yardım etmiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 10 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu