Keloğlan ve Sihirli Tokmak

Bir zamanlar ülkelerin birinde bir Keloğlan isimli birisi yaşarmış.

Küçük bir kulübede yaşlı anacığıyla ile birlikte yoksulluk içinde yaşarlarmış. Yoksulluktan bazen yiyecek ekmek dahi bulamazlarmış. Keloğlan’ın artık canına tak etmiş. Artık ben de çalışıp eve ekmek getirmeliyim diye düşünmüş. Annesine kasabaya gidip çalışmak istediğini söylemiş. Annesi de:

– Aman benim kel oğlum sen şimdi kasabaya gideceksin de ne iş yapacaksın? söyle bakalım demiş.

Keloğlan da:

– Ne iş olsa yaparım anacığım yeter ki eve ekmek getirebileyim demiş.

Anası da bu duruma çok üzülüyormuş çaresiz kabul etmiş.

– Peki oğlum kendine çok dikkat et ama olur mu sağlıcakla git ve gel demiş.

Keloğlan Ertesi sabah annesinin hazırladığı azığı da yanına alarak yola koyulmuş.

Az gitmiş Uz gitmiş dere tepe düz gitmiş o kadar çok yol gitmiş ki sonunda bir söğüt ağacının altına dinlenmek için oturmuş annesinin hazırlamış olduğu azıktan birazcık yiyip yorgunluktan uykuya dalmış.

Keloğlan tatlı tatlı uyurken büyük bir gürültüyle uyanmış kafasına kocaman bir tokmak düşmüş.

– Amanın ne oluyor kafama düşen şeyde ne demiş.

Bir de bakmış ki altından bir tokmakmış kafasına düşen.

Keloğlan sevinç içinde bağırmaya başlamış -Amanın zengin oldum. Altından bir tokmak bunu satarsam kim bilir kaç lira verirler.

O esnada inanılmaz bir şey olmuş tokmak dile gelip konuşmuş.

– Hey Dur bakalım keleş oğlan beni bir dinle Eğer beni satarsan bu işten zararlı çıkacak olan sensin yalnız beni satmazsan şu Söğüt ağacından bir davul yapıp benimle onu çalarsan çok zengin olacaksın demiş.

Keloğlan da tokmak ne derse onu yapmış söğütten çok güzel bir davul yapmış. Başlamış tokmakla davula vurmaya. Bir de ne görsün davula vurdukça altınlar dökülüyormuş altından

Keloğlan sevinçten deliye dönmüş hemen yanına aldığı çuvalın içine dökülen altınları doldurmuş Böylelikle bir çuval altını olmuş koşarak anasının yanına gitmiş anasını olup bitenleri anlatarak aynısını ona da göstermiş. Keloğlan ve anası olanlara şaşırmışlar. Artık geçim sıkıntısı çekmeyeceklermiş çok mutlu olmuşlar Keloğlan Bu altınlarla çok güzel bir saray yaptırmış. Yardıma ihtiyacı olan insanlara her zaman yardım etmiş. Hiç kimsenin geçim sıkıntısı çekmesini istememiş. Bu masalda böyle mutlu bir şekilde bitmiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için bebek masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu