Kış Uykusuna Yatan Ayıcık Bambu Masalı

Bir zamanlar ormanın derinlikte yaşayan Bambu adında bir ayıcık varmış. Ayıcık Bambu’nun son günlerde çok telaşı varmış. Çünkü kısa süre sonra bütün ayılar gibi o da kış uykusuna yatacakmış. Bu uyku öylesine uzun ve derinmiş ki ayıların hepsi uyurken acıkmamak için çok kilo almaları gerekmiş.

Bambu da çok kilo almak için bulduğu her yiyeceği yiyormuş. Bambu’nun en sevdiği yiyecek ormanın içinden geçen dereden tuttuğu somon balıklarıymış. Somon balıkları hem çok lezzetli hem de kilo almasına yarıyormuş. Ayrıca balıkları tutarken derede yıkanmaya da bayılırmış.

Yine günlerden bir gün ayıcık Bambu lezzetli yiyecekler ararken leziz görünen ahududular bulmuş. Meyvenin   kırmızı rengi, patilerine ve suratının her yerine bulaşmış. Bambu hemen derenin kenarında patilerini ve yüzünü yıkamış. Tam o sırada ormandaki arkadaşlarından birisi olan porsuğu görmüş. Porsuk Bambu’ya,

  • Merhaba dostum nasılsın sanırım kış uykun yaklaştı” demiş.

Ayıcık Bambu da küçük arkadaşına cevap vermiş.

  • Evet arkadaşım en kısa sürede kış uykusuna yatacağım için sabırsızlanıyorum. Gelecek bahara görüşürüz” demiş.

Bambu arkadaşı porsuğa veda etmiş. Porsuk da Bambu’ya güzel uykular dilemiş.

Bambu evine doğru yol alırken bu sefer de komşusu sincabı görmüş.

Sincabın da kendine göre telaşı varmış. O da Bambu gibi kış uykusuna yatmasa da kış için yuvasına yiyecek depolamakla meşgulmüş.

Sincap Bambu’ya,

  • Gelecek bahara seni görmek için sabırsızlanıyorum. İyi uykular” demiş.

Bambu arkadaşı sincaba da teşekkür edip evine girmiş.

 Akşam olunca bir anda hava soğumaya başlamış. Gökyüzünde birkaç tane yıldız belirmiş. Bambu artık uyku vaktinin geldiğini anlamış sıcak yatağına yatmış. Bambu tekrar uyanmak için baharın gelmesini bekleyecekmiş. O zaman tekrar arkadaşlarına kavuşacak, o çok sevdiği somon balıklarından yakalayıp, ormanın lezzetli meyvelerinden yiyecekmiş. Bambu bunları düşünürken derin bir uykuya dalmış.

Rüyasında ormanı keşfetmekle ilgili tatlı rüyalar görmeyi umuyormuş. Her ne kadar baharın gelmesini ormanda güzel vakitler geçirmeyi özlese de, uyumak da bir o kadar eğlenceliymiş. Çünkü rüyalarda eğlenceli ve macera doluymuş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 3 yaş masalları ve hikayeleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu