Kış Uykusunu Uyuyamayan Tembel Ayının Hikayesi

Ağaçların sıklığından gökyüzünün görünmediği ormanlarda bir tembel ayı yaşıyormuş. Öylesine tembelmiş ki arkadaşları onun bu tembelliğinin başına dert açacağını söylüyorlarmış. Arkadaşları ne söylerse söylesin onun bir kulağından giriyor diğer kulağından çıkıyormuş.

Bütün ayılar yaz mevsimi boyunca çalışıyor, yiyecek topluyor ve bol bol yiyorlarmış. Bu şekilde vücutlarını güçlendiriyor ve kış boyunca kendilerine yetecek enerjiyi topluyorlarmış. Elbette kış uykusunu uyuyacakları yuvalarını da hazırlıyorlarmış. Tembel ayı ise sadece oyun oynuyor, gülüp eğleniyormuş.

Tembel ayı böyle oyun oynarken günler hızla geçmiş ve kış gelmiş. İlk kar düşmeden önce diğer bütün ayılar yuvalarına çekilmiş ve kış uykusuna dalmışlar. Arkadaşlarının hepsi uyuyan Tembel ayı yalnız kalmış. Canı sıkılıyor ve diğer hayvanlarla oyunlar oynamak istiyormuş. Ama diğer hayvanlar ondan korkuyor ve kaçıyorlarmış.

Tembel ayının karnı da çok açmış, artık yiyecek de bulamıyormuş. Havalar iyice soğuduğunda ve kar yağmaya başladığında tembel ayı yuvası olmadığı için çok üşümeye başlamış. Kış uykusuna dalamayan tembel ayı bir yanda üşüyor bir yandan karnının açlığından kıvranıyormuş.

Arkadaşlarını dinlemediği için çok pişmanmış. Ama son pişmanlık fayda etmiyormuş ve tembel ayı çaresizce kıvranarak dolaşıyormuş. Günler birbirini kovalamış ve tembel ayı çok üşürken ve aç bir halde dolaşırken ilkbahar gelmiş. Havaların ısınması ile birlikte ağaçlar meyve vermeye başlamış. Bunu gören tembel ayı nihayet karnını doyurabilmiş.

Kış uykusundan uyanan arkadaşları tembel ayının zayıflamış perişan halini görünce çok üzülmüşler. “Biz sana söylemiştik böyle olacağını ama sen bizi dinlemedin. Bu sana ders olsun!” demişler. Zaten çok büyük bir ders almış olan tembel ayı arkadaşlarına hak vermiş.

Bütün yaz boyunca ayı toplumunun en çalışkan üyesi olmuş. Çok yiyecek toplamış ve enerji biriktirmiş. Kış uykusuna yatacağı yuvasını da arkadaşlarından önce yapmış. Yaz mevsimi geçip artık havalar soğuduğunda ise onu kış boyu sıcak tutacak olan kiloları ile yuvasına yerleşmiş ve uykuya dalmış. Bir daha da asla tembellik yapmamış ve yavru ayılara da en iyi örnek olmaya dikkat etmiş.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masallar

Uyku Masalları

7 Yaş Masalları

8 Yaş Masalları

9 Yaş Masalları  

10 Yaş Masalları

Yeni Masallar

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu