Konuşan Ağaç Masalı

Günlerden bir gün, bir ormanda kocaman bir ağaç varmış. Bu ağaç, çocuklar ile konuşur onlar ile güzel vakit geçirirmiş. Onların adeta oyun arkadaşı olurmuş. Çocuklar, evde oturmaktan çok sıkıldıkları zaman, ağacın yanına gidermiş. Çünkü ağaç, onlara istedikleri her türlü masalı anlatırmış. Çocuklar kendilerine anlatılan masal karşısında, ağacın gölgesinde gün boyu uyuyakalırmış. Bir gün, ormana iki tane adam gelmiş. Bu adamlar, hiç iyi bir karaktere benzemiyormuş. Çocuklar, adamları görünce bir anda irkilmiş ve korkmuşlar. Çünkü adamların elinde, ağaçları kesmeye yarayan bir balta varmış. Konuşan ağaç ve çocuklar merak içinde elinde balta olan adamı izliyorlarmış. Baltayı kapan adam, birden konuşan ağacın yanındaki ağacı kesmeye başlamış.

Bu durumu gören konuşan ağaç ve çocuklar hüngür hüngür ağlamaya başlamışlar. Konuşan ağaç, baltayı tutan adama ağacı kesmemesi gerektiğini söylemiş. Bunu duyan adam, hiç umursamadan ağacı kesmeye devam ediyormuş. Kesilen ağaç da, diğer ağaçlar gibi ağlamış ve sonunda yaşamını yitirmiş. Konuşan ağaç çığlık atmış ve yeter artık demiş. Sen benim arkadaşlarıma ve çocuklara zarar veremezsin. Burada bulunan bütün ağaçlar bizler için çok faydalı. Onların her biri sabahtan akşama kadar bize oksijen veriyor. Ağaçlar sayesinde çocuklar gün boyu gölgenin altında oturuyor demiş. Bunu duyan adam, konuşan ağaca kızmış. Benim yakacak oduna ihtiyacım var. Sen bana karışamazsın demiş ve ağacın bir kısmını arabasına atıp ormandan uzaklaşmış.

Çocuklar ve kesilen ağacın yarım kalan kısmı ağlamaya devam etmişler. Çocuklar kendi aralarında bir plan yapmışlar. Adamlar geldiği zaman, onlara ağaç olmadığı zaman dünyanın nasıl yaşanılmaz olduğunu konuşalım demişler. Ağaçlar kendilerini kamufle edip kapatmışlar. Etrafta bir sürü arının dolaşması için, çocuklar arılar ile anlaşma yapmışlar. Aradan zaman geçmiş ve adamlar tekrar ağaç kesmek için ormana gelmişler. Geldiklerinde orman artık yaşanılmaz bir hal almıştı. Ormanda bir sürü arı, her yer aşırı sıcak ve kötü kokuyordu.  Üstelik toprak, yağmur yağdığı için kendiliğinden kaymaya başlamıştı. Baltayı tutan adam, neler olduğuna anlam veremedi.

Kaymamak için kendisini zor tutuyordu. Feryat figan içinde, ormanda neler olduğunu öğrenmek istiyordu. Etrafa baktığında konuşan ağacın sesini duydu. Konuşan ağaç, ağaçları keserken sana neler olacağını anlatmıştık. Sen bizi hiç dinlemedin. Bak, ormanda tek bir ağaç bile kalmadı. Hepsi senin yaptığın işkence nedeni ile yaşamını yitirdi. Bundan sonra ağaç kesmeyi düşünme demiş. Bunu duyan adam, üst üste özür dilemeye başlamış. Çok pişmanım, ben böyle olacağını bilmiyordum. Ağaçlar bizim için çok önemliymiş ben şimdi anladım. Ağaçlar olmadan her yer kurumaya başlamış. Üstelik yağmur yağdığı için toprak ayağımın altından kayıyor demiş. Pişman olan adam hüzünlü bir şekilde yere bakmış. Ardından ağaçlar kendilerini kamufle eden şeyleri başlarından kaldırmışlar. Bunu gören adam çok mutlu olmuş. Bundan sonra hiç ağaç kesmeyeceğini söylemiş ve ormandan uzaklaşmış. 

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu