Konuşan Filler Masalı

Bir gün ormanın derinlikleri büyük bir mücadeleye sahne olmuş. Bu ormanın hâkimiyetini kimin üstleneceği mücadelesi imiş. Ormanlar kralı aslan geçmişten geleceğe bu geleneği hep sürdüren tek lider olmuş. Liderliği hiçbir zaman başka bir hayvana kaptırmamış. Çünkü aslan doğası gereği oldukça güçlü, hızlı, pratik ve yırtıcı özelliklere sahipmiş. Uzunca bir düre hayvanlar âleminde bu duruma ses çıkaran olmamış. Ta ki konuşan filler oraya çıkıncaya kadar…

Konuşan filler kendi aralarında bu düzenin artık değişmesi gerektiğini konuşuyorlarmış. Aslanların kaba kuvvet ile yıllarca yürüttüğü bu görevi, farklı bir yöntemle devralmanın zamanı çoktan gelip geçmiş. Bunun için kendi taraflarında olacak destekçilere ihtiyaçları varmış. Hiç vakit kaybetmeden yola koyulmuşlardı.

Konuşan filler kapı kapı dolaşmaya başlamışlardı. Her hayvanın kapısını çalıp durumu izah etmeye çalışıyorlardı. Bu anlamda kendilerine destek çıkacak birilerini toplamaya başlamışlardı. Sıra tilki ile konuşmaya gelmişti. Tilki konuşan filleri dinlemiş fakat yine aklından doğası gereği tilkiliğini geçirmişti. Konuşan filler çıkıp gittikten sonra tilki soluğu aslanın yanında almıştı. Olan biten her şey konusunda aslan bilgi vermişti. Aslan ise hiç vakit kaybetmeden konuşan fillerin yanına varmıştı.

Aslan her zamanki hali ile ortaya çıkmış, konuşan fillerin kapısına dayanmıştı. Adeta konuşan filleri, kozlarını paylaşmak üzere düelloya davet etmişti. Konuşan fillerin lideri dışarı çıkıp aslana beklediği karşılığı hiç ummadığı bir şekilde vermişti. Aslan bu durum karşısında afallayıp kalmıştı. Aslan susmuş, fil konuşuyordu:

“Hoş geldin aslan kardeş. Bizler de seni bekliyorduk aslında.”

“Beni mi bekliyordunuz?”

“Evet, seni bekliyorduk. Aslan kardeş gelse de onunla oturup bir şeyler yiyip içip muhabbet etseydik diye aklımızdan geçiriyorduk. Kalbimiz o kadar temizmiş ki, sen bu düşüncelerimizden önce çıkıp geldin.”

Aslan, adeta dili lal olmuş bir şekildeydi. Ne diyeceğini bilememişti. Karşısında konuşan her kelimesi ile onu büyülemişti adeta. Kapışmak için geldiği fillerin bu tavrı tüm sinirlerini yumuşatmıştı. Tatlı dilleri yılanı deliğinden çıkaracak cinstendi. Aslan daha fazla dayanamadı ve bu teklifi geri çevirmeyip davete icabet etti.

Konuşan filler ve aslan birlikte aynı sofraya oturmuşlardı. Her şeyi etraflıca ce açık seçik konuşup masaya yatırdılar. Yönetimin değişmesi gerektiğini ve artık kaba kuvvetle işin yürütülemeyeceğini anlattılar. Böyle bir değişikliğin aslan dahil herkes için daha iyi olacağını söylediler. Aslan konuşan fillerin bu anlamda destek bulamayıp yalnız kalacaklarını düşünüyordu ve bu tezini onlara karşı ortaya atmıştı. Konuşan filler tam tersi arkalarında büyük bir destek olduğunu savunmuşlardı.

“Bunun ispatı nedir?” diye sordu aslan.

“Pencerenin dışarısıdır.” dedi lider fil.

“Nasıl yani? Anlayamadım.”

“Kafanı çıkar da bak istersen aslan kardeş.”

Aslan denileni yaptı ve pencereden dışarı baktı. Dışarısı devasa bir kalabalıkla dolup taşmıştı. Bütün orman konuşan fillerini hanelerinin önünde toplanmıştı. Durumu kabullenen aslan çaresiz bunu kabul etmişti ve yönetim sorunsuz bir şekilde değişip konuşan fillere geçmişti.

Daha Fazla Masal İçin Uzun Masallar Kategorimizi İnceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu