Kötü Prens Ve Selincik Masalı

Kral ve kraliçenin kızı olan Selincik, herkesin dikkatini çeken güzeller güzeli bir kızmış. Ancak kraliçe, tek kızına olan saplantılı ilgisi nedeniyle tek kızını diğer tüm erkeklerden uzak tutar. Selincik’in en büyük talibi hiç şüphesiz uzak diyarlardaki kötü bir prensti ve Orta Çağ’da ölülerin karanlığında ve gölgesinde yaşayan zor bir insan olan kötü prens, Selincik’in gençliği ve güzelliğiyle yumuşamıştı. Kraliçeye kızıyla evlenmek istediğini söyleyince kraliçe sinirlendi ve bunun imkansız olduğunu söyleyince kalbi kırılan Kötü Prens, Selincik’ten yine de vazgeçmedi. Bir gün genç bir kız bir vadide çiçek toplarken gördüğü en eşsiz çiçek olan siyah bir gül çiçeğine rastlar. Selincik gülü koparırken deprem olur ve yer yarılır. Yerin altından simsiyah atıyla kötü prens çıka gelir. Kötü prens, genç kızı çığlık atmadan önce yakalar ve dünya tekrar kapanırken onu yeraltı krallığına kaçırır. Çok hızlı olduğu için kimse görmemiş.

Kederli kraliçe kızını tüm dünyada aramaya karar verir ve yakın arkadaşı ona her şeyi gören bir bekçinin ona yardım edebileceğini söyler. Kraliçe bağırıp bekçiden yardım isteyince, üzgün bekçi gördüklerini kraliçeye anlatmış. Kraliçe sinirlenir ve kötü prensten intikam almak ister ama bekçi ona bunun bir sorun olmadığını, Selincik’in kötü prensin karısı olduğunu ve yeraltında olduğunu söyler ama kraliçe pes etmez, sinirlenir. Kötü prensi kızına layık görmez. Sonuç olarak, toprak kurumaya başlar, ekinler ve bitkiler verimlerini kaybetmeye başlar, hayvanlar aç kalır ve tüm dünyada kıtlık başlar. Dünyanın acı çeken insanlarının feryatları krala ulaşır ve kral bunu anlar, bu yüzden kraliçe ile kötü prens arasında bir anlaşmaya aracılık etmeye çalışır.

Kraliçeye,  Selincik’in kocasının  kötü biri olduğu ortaya çıkarsa, kötü prens tarafından iradesi dışında hapsedildiğini, kızını geri vereceğini aksi takdirde Selincik’in kocasına ait olacağını söyler. Bunu öğrendikten sonra kötü prens, bütün gün ağlayan ve ayrılmak isteyen inatçı karısına sihirli nar taneleri yedirir. Bu yeraltı meyvesinin tohumları, tohumlarını yiyen herkesin yeraltı dünyasına özlem duymasını sağlayacaktır. Herkes kralın huzurunda toplanıp Selincik’in nerede olmak istediğini sorduğunda Selincik, “Kocamla birlikte olmak istiyorum” yanıtını verdi. Bunu duyan kraliçe çıldırdı ve kötü prensi kızına ihanet etmekle suçladı. Büyük bir savaş patlak verdi ve kraliçe bir daha asla dünyaya verim, mutluluk ve para vermemekle tehdit etti. Kral, anlaşmazlığı çözmek için Selincik’in yılın yarısını kocasıyla yeraltında, yarısını da annesiyle sarayda geçirmesine karar verdi. Böyle bir çözüm her iki tarafı da tatmin etmedi, ancak yapacakları başka hiç bir şey yoktu, bu yüzden Selincik kötü prensin karısı ve yeraltı dünyasının prensesi oldu. Altı ay boyunca kraliçe, üzüntüsünden dolayı dünyaya verimlilik getirmeyi bıraktı ve kalan altı ay boyunca annesiyle saraya geldiğinde, kraliçe mutlulukla parlayarak tüm dünyaya verimlilik getirdi.

Gel zaman git zaman Selincik yer altından çok sıkılmaya başladı ve yer altından kaçmaya karar verdi. Bir gece kötü prens uyurken, Selincik yeraltından bir uçan ata eşyalarını hazırladıktan sonra bindi ve yeryüzüne kaçtı. Saraya Kraliçe olan annesinin yanına kaçtı. Bunu duyan kötü prens çıldırdı ve yeryüzünü yok etmeye karar verdi. Fakat Selincik yer altından kaçarken kötü prensin atını çalmıştı. Bu yüzden kötü prens bir daha hiç yeryüzüne çıkamadı, sonsuza kadar yer altında tutsak kaldı. Kraliçe kızının dönmesine o kadar çok sevindi ki, dünyaya tekrar güneş doğdu ve yaşanılan her şey zamanla unutuldu.

Daha fazla masal okumak isterseniz La Fontaine Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. aramızda mesafeler olsa bile beni mutlu etmeyi başarıyorsun seni böyle gördükçe midemde kelebekler uçuşuyor birlikte olduğumuz sürece çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok,
    i created this butterfly effect

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu