Kral ve Hizmetkarı Masalı

Bir zamanlar büyük bir ülkede bir kral ve çok sevdiği bir hizmetkarı varmış. Kral bu hizmetkarına her konuda çok güvenir ve her yere onunla gidermiş. Bu durum kralın diğer yardımcılarının kıskançlıklarına sebep olmuş. O yüzden onu pek sevmezlermiş.

Bir gün kral en sevdiği hizmetkarını yanına çağırıp güzel kırmızı bir kaftan giydirmiş. Bir de onun için özel bir kılıç yaptırıp kendisini veziri ilan etmiş. Bunu gören kralın yardımcılarının kıskançlıkları daha da artmış bir an önce ondan kurtulmak için plan yapmışlar.

Bunun üzerine ormandaki yaşlı cadıya gidip veziri bir kediye dönüştürmesini istemişler. Yaşlı cadı bir kese altın karşılığında veziri kediye dönüştürmeyi kabul etmiş.

Bir gün Kral ile veziri sarayın bahçesinde otururken, vezir aniden ortadan kaybolup yerine bir kara kedi gelivermiş.

Kral ne olduğunu anlayamamış. Ancak tıpkı vezir gibi kara kedi de krala sevgiyle yaklaşmış. Bunun üzerine Kral kedi için Kadifeden bir yastık yaptırıp altın bir tasma taktırmış.

Ancak kötü kalpli hizmetkarlar kralın hala kediyi sevdiğini görünce, yaşlı cadıya tekrar gitmişler. Bu sefer onu bir aslana dönüştürmesini istemişler. Yaşlı cadı bu sefer on kese altın karşılığında teklifi kabul etmiş.

Yine bir gün Kral kadife yastığında uyuyan kedisini ziyarete gidince karşısında büyük bir aslan görmüş. Kral bir an dehşete düşüp çok korkmuş. Ancak aslan göründüğü gibi öfkeli değil, tıpkı kedi gibi uysal davranıp kralın ayaklarına sürünmüş. Kral onun için altın kafes ve rahat bir yatak yaptırmış.

Hizmetçiler bunun da bir işe yaramadığını düşünüp yaşlı cadının yanına gitmiş. Aslanı bu sefer kralın hiç sevmeyeceği çirkin bir yaratığa dönüştürmesini istemişler. Bunun üzerine yaşlı cadı bir küp altın karşılığında teklifi kabul etmiş ve aslanı korkunç bir ejderhaya çevirmiş.

Kral kafesin yanına gidince aslan yerine karşısında bir ejderha görünce çevresinde kötü bir büyü olduğunu anlamış. Ormandaki yaşlı cadıyı çağırıp neler olduğunu bulup durumu düzeltmesini istemiş. Yaşlı cadı krala bir çuval altın karşılığında yapacağını söylemiş. Kral cadıya bir çuval altın vermiş. Böylece cadı olup biten her şeyi krala anlatmış ve sihirli kelimelerle ejderhayı tekrar vezire çevirmiş. Yaşlı cadı giderken tüm bunları hizmetkarlarının yaptığını söylemiş.

Kral hizmetkarlarını çağırıp onlara ceza vermiş. Tüm paralarını elinden alıp vezirin hizmetinde çalışmalarını emretmiş. Böylece kötü hizmetkarlar hayatlarını sonuna kadar veziri hizmetkarı olmuş.

Vezirde her zaman kralın en sevdiği yardımcısı olarak kalmaya devam etmiş.

Daha fazla uyku masalları için 7 yaş masalları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu