Kraliçe Arı Masalı

Bir gün, bir adam bir dağın zirvesine doğru tırmanmaya başlamış. Zorlu patika yolları, kayalıkları ve bunun gibi sıkıntılı durumları aşarak zirveye ulaşmaya çalışmış. Uzunca bir süre yol almış. Bu yolculuk düşündüğünden daha da zor olmuş. Belki de adam bu yolculuğun bu kadar zor olacağını beklemiyormuş. Geri dönmeyi aklından geçirmiş bir ara ve dönüp de arkasına bakmış. Gelmiş olduğu mesafe, gideceği mesafenin kat kat fazlası imiş. Bu yüzden geri dönme fikrini aklından çıkarıp bir kenara atmış.

İlerlemiş adam gece gündüz demeden. Bedenen çok yorgun ve bitkin bir hale bürünmüş. Derken ulaşmak istediği dağın zirvesine varmış. Yıllar yıllar önce babasının kendisine bahsettiği arı kovanının olduğu yeri aramaya başlamış. Mümkün olabilecek her deliğe bakmış ve sonunda aradığı arı kovanlarını bulmuş. Babası her dönem buraya çıkıp gelirmiş. Bu görev babasından kendisine miras olarak kalmış ve bayrağı, artık kendisi devralmış.

Babası kendisine kraliçe arıdan bahsetmiş ve kraliçe arının çok önemli olduğunu belirtmiş. Kraliçe arı, genellikle bal arısı kolonilerinde görülen, yetişkin ve çiftleşmiş dişi bir arı imiş. Adam için oldukça enteresan gelen bu bilgi o kadar önemli olarak görülmemiş. Bunu fark eden babası, genellikle bir kolonide tek bir kraliçe arı olduğundan bahsetmiş. Kraliçe arının tek üreyebilen yumurta bırakabilen arı olma özelliğine değinmiş. Adam, kraliçe arı hakkında daha fazla bilgi edindikçe kraliçe arının aslında ne kadar önemli olduğunu anlamış ve babasına dönerek: “Tamam baba, senin bana neyi anlatmaya çalıştığını çok iyi anladım. Sen hiç merak etme. Gözüm gibi bakacağım onlara.” demiş. Bunu duyan babası rahat bir nefes almış ve gözünün arkada kalmayacağını anlamış.

Adam biraz dinlendikten sonra arı kovanlarının olduğu yere doğru yürümüş. Kovanları ve arıları güzelce bir kontrol etmiş. Her şey yolunda imiş. Sıkıntılı bir duruma rastlamamış. Kraliçe arının da keyfine diyecek yokmuş. Kolonilerdeki arıların çoğunun annesi olan kraliçe arı, vazifesini yerine getiriyormuş. Bir günde 1.500 – 2.000 arası yumurta bırakabilme özelliğine sahip olan kraliçe arı, kovanın içinde mutluluğu ve devamlılığı sağlıyormuş. Tüm bu bilgilere erişen ve bunu bizzat yerinde teşhis eden adam, tıpkı kraliçe arı gibi kendi içinde mutluluk hormonu salgılamış. Çok mutlu olduğunu hissetmiş.

Bal arıları kovanı neredeyse tamamlamak üzereymiş. Bütün bal arıları kraliçe arının etrafında toplanmış. Süreci tamamlamak üzere olduklarının bilgisini aktarmışlar hep bir ağızdan. Kraliçe arı bu durumdan memnun kalmış ve yüzünde büyük bir tebessüm ile selamlamış bal arılarını. Fakat işlerinin daha bitmediğini ve her şeyin aslında daha yeni başladığını anlatmış bal arılarına. Herkes emre amade bir şekilde hazır olduğunun sinyalini göndermiş ve süreç bu şekilde devam etmiş.

Adam, arıların arasında geçen konuşmayı duymuş gibi büyük bir rahatlığa kavuşmuş ve kovandaki şifa dolu balları da alarak evin yolunu tutmuş.

Daha Fazla Masal İçin Uzun Masallar Kategorimizi İnceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu