Kral’ın Güzel Kuşu Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken görenlerin bir daha unutamadığı oldukça görkemli bir sarayda bir kral yaşarmış. Bu kral o kadar iyi niyetli o kadar yardımsevermiş ki halkı onu çok severmiş. Kralın canı bir meyve çekse en tatlı en güzel meyveler dünyanın bir ucundan gelirmiş. Kral bu kadar iyi olunca halkı da onun bir dediğini ikiletmezmiş. Kralın bir de dünyalar güzeli bir karısı varmış. Fakat gel gör ki haşmetli kral ve güzeller güzeli kraliçenin çocuğu olmuyormuş. Günlerden bir gün kralın kulağına bir söylenti gelmiş. Uzak diyarların birinde bir falcı yaşıyormuş. Bu falcı her şeyi şıp diye bilir söyleyiverirmiş. Kral her ne kadar inanmasa da kraliçenin yalvarıp yakarmasına dayanamayıp falcıyı saraya getirtmiş. “Falcı” demiş kral “eğer söylediklerini çıkarsa sana dilediğin her şeyi veririm, sarayımda bizimle birlikte dilediğin gibi yaşar, ömrünün sonuna kadar her istediğin olur. Lakin olur da yalan yanlış şeyler söyler beni kandırırsan ömrünün sonuna kadar zindan da kalırsın.” Bunun üzerine falcı kendinden emin bir şekilde ” Kralım, şimdiye kadar dediğim her şey çıktı. Olur da sizin için söylediklerim çıkmazsa ben bana vereceğiniz cezayı bile bilirim.” Kral ” Söyle bakalım bu güzel sarayın bir prens ya da prensesi neden yok? Bu zenginliğin bu bolluğun neden bir varisi yok?” Falcı önce şöyle bir göz gezdirmiş. Sonra gözü kafesin içindeki güzeller güzeli kuşa takılmış. O kadar güzel bir kuşmuş ki bakan bir daha bakarmış. Falcı krala dönüp “Kralım bu güzel kuşun sahibi siz misiniz?” “Evet” demiş kral. Falcı “Bu kuşun özgürlüğü sizin elinizde ama bu kuş sizin değil. Siz bu kuşu özgür bırakın ki kendi kuşunuz konsun sarayınıza, başka da bir şey bilmem de diyemem de” demiş. Bu konuşmadan sonra falcı kralın huzurundan çekilmiş. Kral uzun uzun düşünmüş. Sonunda kuşu özgür bırakmaya karar vermiş. Bu kadar güzel bir kuşu özgür bırakmak ona ne kadar zor gelse de falcının söylediklerine kulak vermek istemiş. Kuş özgür kaldıktan kısa bir süre sonra kraliçenin hamile olduğu haberi gelmiş. Aylar sonra dünyada eşi benzeri olmayacak güzellikte bir prenses doğmuş. O prenses ki güzelliği özgür bıraktığı kuş kadarmış. O günden sonra kral falcının her istediğini yerine getirmiş. Onu ülkenin en zengini yapmış.

Daha fazla masal okumak isterseniz Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Öküz sevgilim yine uykun tuttu bu saatte neyse iyi geceler tatlı rüyalar ikinci masalı okuyamayacam galiba üzgünüm ? seni seviyorum ?

  2. yine sevgilimle bu masaldayız… birbirimizi üzdük, kırıldık ama barıştık. o yine benim sesimden masallarını dinlemeyi seçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu