Küçük Balığın Hikayesi

Bir zamanlar uzak diyarlarda bahçeli çok güzel bir ev varmış. Dışardan gören herkesin hoşuna gidermiş. Bu ev iki katlı ve kutu gibiymiş. Bu ev de küçük bir kız çocuğu ve yaşarmış. İsmi de Mercan’mış. En sevdiği hayvan balıkmış ve evinde kocaman bir akvaryum varmış. Akvaryumun içinde çeşit çeşit balık bulunuyormuş. Küçük kız balıkları çok seviyor. Günün büyük bir bölümünü balıklar ile geçiriyormuş. Balıkların birbirinden farklı ve renkleri varmış. Bazıları büyük iken bazıları daha yavruymuş. Küçük mercan her gün onları izlermiş. Her gün okula gider, gelirken de balıklarına hemen yem götürür, daha sonra diğer işlerine bakarmış.

Gel zaman git zaman okula gidip gelirken, bir tane kedi dikkatini çekmiş. Neredeyse her gün karşısına çıkıyormuş bu kedi. Hatta Mercan’ ın yanında yürüyor onu okula kadar bırakıyormuş. Aynı durum okul çıkışı eve gidene kadar da sürüyormuş. Mercan bu kediyi de çok sevmiş. Bu kedi âdeta bir gezginmiş. Küçük kız ile gel git yaparken, bir gün gözüne akvaryum ve içindeki güzel balıklar takılmış. Bir türlü eve girmenin yollarını arıyor ama bu türlü bulamıyormuş. Ev her taraftan kapalı olduğu için, girmesi zormuş. Mercan balıklarına çok önem veriyor, onlara yem verip vakit geçirdikten sonra, mutlaka oldukları kapıyı kilitliyormuş.

Küçük kız okula gittiği bir gün yine kedinin kendisini beklediğini görmüş. Küçük kız çıkar çıkmaz kedi hemen üzerine atlamış, kediyi sevmiş ve okula doğru yıl almış. Döndüğünde kedi onu yine bekliyormuş. Aralarında çok güzel bir bağ olduğu için, Mercan kediyi eve götürüp, beslenmeye karar vermiş. Ailesi bu durumu öncelikle biraz şaşkın karşılamış. Kedinin ev de ne işi olduğunu sormuşlar. Mercan ‘ da her gün kedinin kendini beklediğini ve onu çok sevdiğini de söylemiş. Ailesi onu ancak üst katta besleyeceğini söylemiş. Alt katta da balıkları yaşamaya devam ediyormuş.

Aslında küçük Mercan kedi ve balıkların aynı ev de olamayacağını öğretmenlerinden öğrenmiş. Bu durum onu biraz da olsa korkutuyormuş. Kedi balıklarını yer diye çok endişeliymiş. Okuldan çıkıp, hemen eve doğru gitmiş. Kediyi aramaya başlamış. Kediyi bulduğunda akvaryumdaki balıkları izlediğini görmüş. İçlerinden bir balık o kadar dikkatini çekmiş ki adeta kalbi çok hızlı atmaya başlamış kediciğin.

Kedicik o küçük balığa aşık olmuş. Ona sarılmak istiyor, akvaryumdan çıkarmanın yollarını arıyormuş. Bir sandalyenin üzerine çıkıp balığı oradan çıkarmış. Balık yer de çırpınırken, onu sevdiğini sanmış ve balık ölmek üzereymiş. Tam da o sırada Mercan durumu fark etmiş ve kedinin miyavlama bu onu korkutmuş. Küçük kız balığı hemen suya koyunca, tekrar canlanıp, gezmeye başlamış. Kedi bu duruma çok sevinmiş. Hayvanların yaşam alanlarında mutlu olduğunu anlamış. O günden sonra balığı hep uzaktan sevmiş ve çok mutlu bir hayat sürmüşler.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu