Küçük Burak Pazara Gidiyor Masalı

Günlerden bir gün Burak ve ailesi sebze-meyve alışverişi için pazara gitmeye karar vermiş. Burak daha önce hiç pazara gitmemiş. Aslında gitmek istemiyor ve evde oyun oynamak istiyormuş. Ama Burak’ın babası pazarı tanıması için onunda gelmesini istemiş. Çünkü pazarda yapılan alışverişin detaylarını anlatacak ve nasıl para harcayacağını gösterecekti. Ayrıca pazar alışverişi sırasında doğru meyve sebze seçmeyi anlatacaktı. Bir gün Burak tek başına pazara gidebilsin diye babası Burak’ı yanına alarak pazara doğru yola çıktı.

Pazarın girişinde birbirinden farklı tezgahlar gören Burak hayretler içerisinde etrafa bakıyordu. Birisi domates diye bağırıyor ötekisi patates diye bağırıyordu. Her tezgahta fiyatlar birbirlerinden farklıydı. Aynı şekilde ürünlerde birbirlerinden ayrılıyordu. Bazı tezgahlarda domatesin fiyatı ile diğerinde aynı değildi. Burak bu duruma çok şaşırmıştı. Babasına neden bu şekilde fiyat farklılıklarının olduğunu sordu. Babası ise kalite farkının olduğundan bahsetti. Burak şimdi de meyve ve sebzelerin arasındaki kaliteyi nasıl anlayacağını merak etti. Bu konuda babası zamanla tecrübe edebileceğini söyledi. Fakat birkaç püf nokta verdi.

Burak ve babası pazarın sonuna kadar gezdiler. Tüm meyve ve sebzelere baktılar. Damak zevklerine uygun birbirinden farklı meyve ve sebze aldılar. Oldukça sağlıklı besinlerle birbirinden çeşitli yemekler yapacaklardı. Burak babasıyla çıktığı bu alışverişi çok sevdi.

Her hafta babası ve Burak pazara gidiyordu. Artık bırak hangi tezgahtan ne kadarlık ürün alacağını biliyordu. Hem aile ekonomisini öğrenmiş hem de kaliteli meyve sebze nasıl alınır bunu görmüş oldu. Üç kişilik ailesi için alınabilecek miktarları öğrenen Burak aşağı yukarı bütün fiyatları hakimdir.

Bu durumu öğretmeniyle paylaşan Burak arkadaşları tarafından takdir edildi. Arkadaşları da Burak’a özenerek aileleriyle pazara çıktı. Çünkü pazar alışverişi yapmak oldukça eğlenceliydi. Babası aldığı her ürün için Burak’a parayı uzatıyor ve ödemeleri Burak yapıyordu. Para konusunda da birçok şey öğrenen Burak artık son derece bilgiliydi.

Para alışverişini doğru şekilde yapan Burak matematik problemlerinde de kendini geliştirdi. Pazara çıkıp alışveriş yapmak küçük çocuğa çok şey kazandırdı. Evin her alışverişini artık Burak ve babası yapıyordu.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu