Küçük Ceylan ve Ahşap Evi Masalı

Bir zamanlar ormanın birinde, annesi ile birlikte bir mağarada yaşayan küçük bir ceylan varmış.

Küçük ceylanın annesi çok çalışkanmış. Günlerini oğlu için lezzetli yemekler yaparak geçirmeyi çok severmiş.

Küçük ceylan ise günlerini tarlada oynayarak ve ormanda koşarak geçirmeyi severmiş. Bu sade hayatını çok sevse de en büyük hayali annesi ve kendisi için güzel bir ahşap ev yapmakmış. Annesini ve kendisini dışarıdan gelecek tehlikelerden ve soğuktan korumak istiyormuş.

Bir gün ormanda yürürken derenin kenarında çok güzel bir yer keşfetmiş. Bu manzarası güzel yere ev yapmaya karar vermiş. Hayallerindeki ahşap eve ulaşmak için gece gündüz çalışmış. En sonunda küçük ama güzel evini inşa etmiş. Küçük ceylan yaptığı evi ile gurur duymuş. Annesine yaptığı evi göstermiş. Annesi çok sevinmiş ve oğluyla gurur duymuş. Hep birlikte yeni evlerine yerleşmişler.

Bir gün küçük ceylan evinde dinlenirken dışarıdan gelen bir ses duymuş. Pencereden bakınca büyük bir kurdun evin yakınında olduğunu anlamış. Kurtların ceylanların düşmanı olduğunu çok iyi biliyormuş. Kendini korumak için evine barikat kurmuş.

Evin tahtadan yapıldığını gören kurt, evi yıkabilmek için sert darbelerle vurmaya başlamış. Ev biraz hasar alsa da ceylan evi çok sağlam inşa etmiş. Bu yüzden kurt evi yıkmayı başaramamış.

Evin yıkılmayacağını anlayan kurt pes edip homurdanarak gitmiş. Ancak küçük ceylan evin yeterince güvenliği olmadığını düşünüp güçlendirme yapması gerektiğini anlamış.

Küçük ceylan ertesi gün bu sefer tuğlalardan oluşan bir ev inşa etmek için çalışmaya başlamış. Yeni evini yapabilmek hiç de kolay olmamış. Günlerce, haftalarca çalışmış. Ormandan bulabildiği malzemeleri toplamış.

Sonunda küçük ceylan ve annesi güvenli evlerine yerleşmişler. Kurt zaman zaman evi yıkmak için gelse de bu sefer kale gibi sağlam olan evi yıkmaya gücü yetmemiş. Orayı terk edip bir daha buraya hiç uğramamış. 

O günden sonra küçük ceylan ve annesi yeni evlerinde kendilerini güvende hissetmişler. Artık kötü kurttan korkmalarına gerek kalmamış. Böylece ömürlerinin sonuna kadar bu şirin ve güzel evlerinde mutlu yaşamışlar.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Hikaye Oku Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu