Küçük Çiftçinin Elmalı Turtası Masalı

Bir zamanlar güzel bir çiftlikte büyükannesi ve büyükbabası ile birlikte Çiçek adında küçük bir kız yaşarmış. Çiçek bu çiftlikteki işlerden ve yaptıklarından çok mutlu oluyormuş. Çiçek her zaman güneş doğmadan uyanıp kuşların cıvıldamasını ve çiftlik hayvanların uyanmasını seyredermiş. Büyükannesi ve büyükbabasına sabah kahvaltısında yardım etmiş. Bahçelerinden topladığı taze portakalları sıkıp suyunu çıkarmak onun göreviymiş. Hep birlikte kahvaltılarını yapıp çiftlikte yapılacak işleri konuşmuşlar.

Küçük Çiçek kahvaltıdan sonra sebze bahçesine gitmiş. Bahçede olgunlaşan domates ve havuçlarını küçük sepetine doldurmuş. Onları mutfaktaki büyükannesine vermiş. Büyükannesi havuçları yıkayıp güzel bir öğlen yemeği hazırlamaya başlamış.

Küçük Çiçek sonra bir görevi daha olduğunu hatırlamış. Tavukların kümesinden yumurtalarını alıp onu da küçük sepetine koymuş. Yemlerini ve sularını eksiksiz koyup, inekler için de taze otlardan vermiş. Büyükbabası ineklerden taze sütü de sağıp Çiçek’e vermiş.

Küçük Çiçek hayvanlarla ilgilenmekten çok mutlu oluyormuş.

Büyük annesinin yapmış olduğu yemek Çiçek’in burnuna mis gibi kokmuş. Karnı iyice acıkan Çiçek, süt ve yumurtaları da alıp hemen eve gitmiş. Büyük annesinin hazırladığı sofraya sabırsızlıkla oturup bir güzel karnını doyurmuş.

Öğleden sonra bahçedeki elma ağaçlarındaki olgunlaşan meyveleri toplanmışlar.

Büyükannesi Çiçek’e,

  • Bu güzel elmalardan ve sabah getirdiğin yumurta ve sütten akşam senin için elmalı turta yapmaya ne dersin?” demiş.

Çiçek büyükannesinin bu söylediğine sevinçle karşılık vermiş.

  • Evet büyükanne bu çok iyi bir fikir. Yaşasın!” demiş.

Büyükannesi ve Çiçek elmaları toplayıp sabırsızlıkla mutfağa gitmişler. Büyükannesi hamuru hazırlamış. Çiçekte elmaları yıkayıp rendelenmiş. Pastayı fırına verip muhteşem kokusu her yere yayılana kadar beklemişler.

Akşam büyükannesi ve büyük babasıyla yapmış oldukları muhteşem elmalı turtalarını afiyetle yemişler.

Günün sonunda yorulan Çiçek pijamalarını giyip dişlerini fırçalamış. Büyükannesi Çiçek’in uyuması için güzel bir masal anlatmış. Çiçek ertesi gün çiftlikteki yapacağı şeyleri düşünmüş.

Oda günün birinde büyükannesi ve büyükbabası gibi çok iyi bir çiftçi olabilmeyi çok istiyormuş. Bunun için çok çalışıyormuş.

Büyük annesinin güzel masalını dinlerken hayallere dalan Çiçek, daha fazla dayanamayıp mışıl mışıl uyumuş. 

Daha fazla uyku masalları makalesi için 3 yaş masalları ve hikayeleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu