Küçük Çoban Masalı

Bir zamanlar uzak diyarlardan birinde, yemyeşil doğanın içinde yaşayan, hayvan sever ve çok zeki bir çoban yaşarmış. Bu küçük çoban o kadar zekiymiş ki, her soruya verdiği doğru cevaplarla insanları çok şaşırtırmış. Günlerden bir gün akıllı çobanın mükemmel zekası kralın kulağına kadar gitmiş. Kral da bu akıllı çobanı görmek ve tanımak istemiş.


Akıllı çoban bunu duyunca çok heyecanlanmış ve hemen kralın huzuruna çıkmış. Kral çobana demiş ki, gel bakalım akıllı çoban, şimdi sana üç tane soru soracağım. Eğer bu soruların hepsine cevap verirsen seni ülkenin önemli işlerinde görevlendireceğim. Saraylarda yaşayacaksın. Demiş. Çoban da tamam demiş ve kral sorularını yöneltmeye başlamış.


Yeryüzünde Hangi Denizde Kaç Damla Su Vardır?


Küçük çoban bu soruya şöyle cevap vermiş. Kralım, bunu öğrenmek için, denizleri beslemekte olan doğal su kaynaklarını ve bulutları takip etmek gereklidir demiş. Bulutlardan denizlere yağmur damlaları damlıyor ve derelerden akan sular da denizlere dökülüyor. Eğer biz bu doğal su kaynaklarını kontrol edemezsek, denizlerdeki su damlalarının da kaç tane olduğunu öğrenemeyiz. Küçük çoban krala böyle cevap vermiş ve kral diğer soruya geçmiş.


Evrendeki Sonsuzluğun Süresi Ne Kadar?
Küçük çoban hemen cevaplamaya başlamış. Kafdağı’nın yükseklik mesafesinin 1 saat, derinliğinin 1 saat ve genişliğinin de 1 saat olduğunu söylemiş. Bu sebeple de Anka kuşu Kafdağı’na her yüz yılda bir gelir. Anka kuşu Kafdağı’na ulaşınca dağı gagalar. Anka kuşu Kafdağı’nı gagalamayı bitirdiğinde ise, tamı tamına 1 saniye geçmiş olur. Böylelikle, evrendeki sonsuzluğun 1 saniyesi geçmiş olur. Küçük çobanın ikinci soruya da cevabı buymuş. Kral, büyük bir şaşkınlık içerisinde son sorusuna geçmiş.


Gökyüzünde Kaç Yıldız Vardır?


Küçük ve zeki çoban bu soruyu cevaplamadan önce kraldan büyükçe bir kağıt ve kalem rica etmiş. Kral, küçük çobanın isteğini hemen yerine getirmiş. Küçük çoban kağıdın üzerine bir sürü nokta koymuş. Çoban, kağıdın üzerine çok fazla sayıda noktalar koymuş. Kim noktaları saymaya çalışsa da, hepsi aynı olduğu için bir süre sonra karışmış. Kimse kaç nokta olduğunu sayamamış. Daha sonra küçük çoban krala, buraya çizdiğim noktalar kaç adet ise, gökyüzünde de o kadar miktarda yıldız bulunmaktadır, saymak size kalmış, demiş. Daha sonra kral cevabı açıklayacağını söylemiş.


3 Sorudan Sonra Küçük Çobanın Sonucu


Kral çobana, aferin küçük çoban. Çok zekisin, 3 soruya da doğru cevap verdin. Sen artık bu ülke için çok önemli bir şahsiyet olacaksın demiş. Kral küçük ve zeki çobanı, ülkenin divan üyesi yapmaya ve önemli kararlar alınırken çobanın da yüksek kurulda bulunmasına karar vermiş.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu