Küçük Kaplan ve Arkadaşları Masalı

Bir zamanlar büyük bir ormanda siyah çizgili parlak sarı renginde bir kaplan yavrusu yaşarmış. Bu kaplan ormanda arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmeyi ve oyun oynamayı çok severmiş. Oyunlar içinde körebe ve saklambaç oynamayı daha çok severmiş. Ama bu küçük kaplan oyunlarda ne zaman kaybetse çok üzülüp, çok kızarmış. Hatta bazen o kadar çok üzülürmüş ki hüngür hüngür ağlarmış. Diğer arkadaşları bunun sadece bir oyun olduğunu bu kadar çok üzülmesine ve kızmasına gerek olmadığını söylerlermiş. Arkadaşları hep o kazanırsa oyun oynamanın hiç zevkli olmadığından bahsedermiş ama küçük kaplan hiç kimseyi dinlememiş.  Her zaman kendisinin kazanmasını, hiç kaybetmemeyi istiyormuş. Bu yüzden diğer hayvanlar kaplanı oyunlarına almamaya karar vermişler.

Arkadaşlarının içinde akıllı zebranın aklına bir fikir gelmiş.

  • Kaplan kardeşi oyunlarımıza almayarak onu daha çok üzüyoruz. Bence onu artık oyunlarımıza alıp hep kazanmasını sağlayalım. Eğer sürekli o kazanırsa artık oyun oynamanın çok sıkıcı olduğunu anlayacaktır.” demiş.

Diğer hayvanlar zebranın dediklerini mantıklı bulup kabul etmişler.

Ertesi gün kaplanı da aralarına alıp oyun oynamaya gitmişler.

Tüm hayvanlar oyun esnasında anlaştıkları gibi her zaman yenilip kaplanın kazanmasını sağlamışlar. Kaplanın en sevdiği oyunlardan olan saklambacı oynarken onu görmemiş gibi davranıp, onun kazanmasına izin vermişler. Böylece küçük kaplan hiç kaybetmemeye başlamış. Bu durum küçük kaplanın ilk başta çok hoşuna gitse de zamanla sıkılmaya başlamış. Kendisi hiç ebe olmayınca ve sobelenmeyince oyunların da bir heyecanı kalmamış.

Kendi kendine düşünüp yaptığı hataları anlamış.

 Arkadaşlarına dönüp,

  • Arkadaşlar siz çok haklıymışsınız. Hep kazanınca oyunun hiç eğlencesi kalmadı. En güzeli kazanmak için çaba göstermekmiş bunu anladım. Söz veriyorum bundan sonra kaybetsem de oyunbozanlık edip ağlamayacağım ve kızmayacağım” demiş.

Arkadaşları küçük kaplanın aklının başına geldiğine çok sevinmiş. Küçük kaplan ise oynadığı oyunlarda artık kazansa da kaybetse de oyunu kurallarına göre oynamış. Bir daha hiç üzülmemiş.

O günden sonra ormandaki hayvan arkadaşlarıyla hep neşe içinde ve huzurla oyun oynamaya devam etmişler.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz 5 yaş masallar Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu