Küçük Karıncanın İnadı Masalı

Soğuk bir sonbahar gününde bir ormanda küçük bir karınca yaşarmış. Kış gelmeden evini erzakla doldurup hazırlık yapıyormuş. Yine günlerden bir gün ormanda dolaşırken büyük bir bisküvi bulmuş. Heyecan içinde bisküviyi taşımaya çalışmış. Ancak hareket ettirmekte çok zorlanmış. Bisküvi oldukça ağırmış. Küçük Karınca bisküviyi götürmek için çabalarken karınca arkadaşı onu görmüş.

 Hemen küçük karıncanın yanına gelip,

  • Bu oldukça büyük bir bisküvi. Sana taşımada yardım etmemi ister misin?” diye sormuş.

Ancak küçük karınca kabul etmemiş.

  • Ben bu bisküviyi tek başıma taşımak istiyorum.  Senin yardımına ihtiyacım yok teşekkürler” demiş.

Diğer karınca tek başına taşıması için bu bisküvinin çok ağır olduğunu söylese de küçük karınca inat etmiş. Asla yardımını kabul etmemiş.

Küçük karınca,

  • Biz karıncaların ne kadar güçlü olduğunu unuttun sanırım ben çok güçlüyüm. Bu yüzden bunu rahatlıkla kaldırırım.” demiş.

Arkadaşı,

  • Peki o halde sen nasıl istiyorsan öyle olsun. Ancak yardıma ihtiyacım olduğunu düşünürsen beni hemen çağırabilirsin” deyip oradan evine gitmiş.

Böylece küçük karınca bisküviyi yerinden kıpırdatmak için akşam hava kararıncaya kadar uğraşmış. Ancak bisküviyi yerinden oynamamış. Karnı çok acıkmış. Hemen aklına bir fikir gelmiş.

  • Belki bisküviden biraz yersem hem karnım doyar, hem de yüküm hafifler ve onu  rahatlıkla taşıyabilirim” diye düşünmüş.

Bisküviden yemiş ancak boyutunun hiç küçülmediğini fark etmiş. Ama inadından vaz geçmeyip kimseden yardım istemeye fark duymamış.

Akşam olup hava iyice kararmış. Küçük karınca iyice ümidini yitirip bisküvinin yanına oturmuş. Arkadaşının yardım teklifini kabul etmediği için çok pişman olmuş. Yardımı kabul etse şimdi sıcacık evinde oturuyor olacakmış. Çaresizce otururken komşusu arıyı görmüş. Ondan arkadaşı karıncayı çağırması için yalvarmış.

Aradan birkaç saat geçmiş. Küçük karınca soğuk havadan ve karanlıktan çok korkmuş.

Belki de arkadaşının sabahki davranışından dolayı küstüğü için gelmeyeceğinden çok korkmuş.

Küçük Karınca aniden arkadaşı karıncayı ve diğer arkadaşlarını görünce hemen ayağa kalkmış. Sevinçle arkadaşına sarılmış. Sonra hep birlikte küçük karıncanın bisküvisine evine taşımasına yardım etmişler. Küçük karınca bütün arkadaşlarıma teşekkür etmiş.

Küçük karınca o günden sonra bazı şeyleri yapmak için başkalarından yardım almayı ve işbirliği yapması gerektiğini anlamış.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 4 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu