Küçük Kızın Sihirli Kitapla Konuşması Masalı

Bir varmış bir yokmuş… Çok uzakta şirin bir köy varmış. Hayatını bu köydeki kır evinin bahçesine camdan bakarak geçiren küçük kızın canı daha fazla sıkılmaya başlamış. Bu küçük kızın tek bir arkadaşı yokmuş. Çünkü annesi komşuların bahçelerine, hayvanlarına bakarak evlerini geçindiriyormuş. Evin babası öldükten sonra her iş annesine kaldığından hayat onlar için daha yalnız ve zor hale gelmiş.

Annesi işe gidince; bez bebeğini besler, uyutur, sallar, öpüp okşarmış, lakin ne fayda…Bez bebek konuşmazmış ki…Onun canı arkadaşlarıyla sohbet çekermiş. Annesine bu konuyu çıtlattığında, köylerinin ne kadar ıssız olduğunu, kendisinin işe giderken bile yürümekten ayaklarının patladığını, ayağındaki nasırların nasıl ağrıdığını işitmiş. İşitmiş işitmesine de içi hep kaynamış durmuş can sıkıntısından.

Günlerden bir gün annesi ona ufak bir sürpriz yaparak, elinde bir kitapla gelmiş. Okula gidip okumayı öğrendiğinde, kitaplarla dost olabileceğini uzun uzu anlatmış küçüğüne. Günler geçmiş, kasabadaki uzak okula başladığından beri hayatı çok değişmiş. Yepyeni arkadaşlar edinmiş, yaz bitip sonbahar geldiğinde.

O yaz annesinin ona aldığı hediyeyi de saklamış. Artık okumayı öğrenip kelimelerle arası çok iyi hale geldiğinde, annesinin kitabını koyduğu çekmeceyi açmış. Kitabın ilk sayfasını açar açmaz bir de ne görsün!…Kitap adeta dile gelmiş. Bu kitabın bir özelliği varmış ki, kız ne sorarsa hatta sormadan ne düşünürse, aklındaki her şeyi söyleyiverirmiş kıza.

Kitabın konuşmasından çok heyecanlanan annesinin gözbebeği, bu sırrını annesiyle ve okuldaki arkadaşlarıyla paylaşmayı düşünmüş ama kendisine inanmazlar diye bir süre daha kitapla kendi konuşmaya devam etmiş. Kimsenin haberi olmadan, geceleri annesi iyi uykular dileyip onu yatağına yatırdığında, sihirli kitabını alıp, aklından düşünceler geçirirmiş. Sonra kitabın ona cevap vermesini beklermiş.

Günler geceler böyle geçmiş fakat artık içi içine sığmaz olmuş. Bu durumu cesaretle annesine anlatmaya karar vermiş. Bir sabah tam okula gitmek için kahvaltı ederken, annesine kitabının konuştuğunu, adeta ona bir dost gibi cevap verdiğini ama bunun nasıl olduğunu anlayamadığını söylemiş. Yoksa küçük kızına annesi sihirli bir kitap mı hediye etmiş?

Annesi yüzünde gülücükle dinlemiş kızını. Kitapların konuşmadığını ve hatta sihirli olmadığını söylemiş. Kitapların gücünün, elimize aldığımız kitabın aklımızdaki, kalbimizdeki sorulara yanıt vermesinden geldiğini de eklemeyi unutmamış.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin Uyku Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu