Küçük Muz Ağacı Masalı

Bir zamanlar sıcak ülkelerin birinde yağmur ormanlarının içinde küçük bir muz ağacı vardı. Muz ağacı öyle küçüktü ki henüz küçük bir çalının boyunda bir fidandı. Ama muz ağacı hayat doluydu. Bir an önce büyümek için sabırsızlanıyordu. Onun böyle çabuk büyüme arzusunu gören diğer ağaçlar ona güldüler. Muz ağacı çevresindeki olumsuzlukları asla görmedi. Çünkü büyümek onun göreviydi. Her gün düzenli olarak suyunu içti, güneşin çıkmasını sabırsızlıkla bekledi.

Günler günleri aylar ayları kovaladı. Muz ağacı da büyümeye başladı. Önce gövdesi uzadı. Sonra yaprakları gövdesinden çıkıp parlak güneşe doğru uzandı. Muz ağacı bu yağmur ormanlarında yaşamaktan çok mutluydu.

Büyürken çevresinde birçok şeye tanık oldu. Ağaçların arasında uçan rengarenk kuşları, daldan dala atlayan maymunları, ormanın içinde gürül gürül akan derelerin sesi hepsinin yeri ayrıydı. Bunlarla büyümek ona neşe veriyordu.

Bir gün muz ağacı küçük küçük yeşil meyveler çıkarmaya başladı. Bu yeşil meyveleri diğer ağaçların meyveleri gibi yer çekimine yenik düşmüyor aksine gökyüzüne ulaşmak istercesine yukarıya doğru uzuyordu. Küçük muz ağacı bu durumuyla gurur duyuyordu. Bu meyveler olgunlaşıp sararana kadar güneşe doğru uzandılar. Meyveler olgunlaşınca ormandaki tüm hayvanlar bu leziz meyveyi yemeye bayılıyordu. Özellikle maymunlar muzların olgunlaşmasını sabırsızlıkla bekliyordu. Muz ağacı onların yuvası gibiydi. Muz ağacı bu ormandaki hayvanlara besin verebildiği için çok mutlu oluyordu.

Ancak muz ağacının enerjisi bitmek bilmiyordu. Daha da büyüyüp güçlenmek için daha fazla muz üretip büyümeye devam etti.

Muz ağacı yıllar geçtikçe daha da büyüyüp dallarından yüzlerce muzun sarktığı güçlü bir ağaca dönüştü. Lezzetli meyvelerinin tadını çıkaran orman hayvanları tarafından çok sevildi.

Muz ağacı bu ormandaki hayvanlara faydalı olduğu için kendisiyle gurur duydu. Bu onun için çok önemli bir görevdi. Etrafındaki diğer ağaçlar muz ağacının bu çabasına önceleri gülseler de sonra onu çok takdir ettiler. Muz ağacı yılmadan görevinde başarılı oldu. Onu gören küçük fidanlar muz ağacını örnek aldı.

Ve böylece muz ağacı sonsuza kadar yağmur ormanlarında mutlu bir şekilde yaşadı.

Daha Fazla masal okumak isterseniz 2 yaş masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu