Küçük Örümcek ve Arkadaşları Masalı

Bir zamanlar bir sürü hayvanın birlikte yaşadığı bir çiftlikte küçük bir örümcek varmış. Bu örümcek her biri sanat eseri gibi olan örümcek ağlarını örmeye bayılırmış. Örümcek her gün yüksek yerlere tırmanır, ipek iplikleriyle bir ağ oluşturmak için uğraşırmış.

Bir sabah erkenden uyanıp yeni ağlarını örmeye başlamış. Güzel bir desen yapabilmek için her ipliği dikkatlice dokuyup, özenle çalışmış. Küçük örümcek çalışırken çiftlikteki arkadaşları ziyaretine gelmiş.

Arkadaşlarından olan horoz,

  • Hadi gel. Bizimle oyun oynamak ister misin?” diye sormuş.

Ancak küçük örümcek ağını yarım bırakmak istememiş.

  • Şu an ağımı yapmakla meşgulüm. O yüzden oynayamam.” demiş.

Böylece arkadaşı horoz oradan ayrılmış. Çok geçmeden bir diğer arkadaşı ördek yanına gelmiş.

  • Küçük örümcek benimle bahçede yürüyüş yapmaya ne dersin?” diye sormuş.

Ancak örümcek yine aynı cevabı vermiş.

  • Ağımı yapmakla çok meşgulüm. Şuan seninle yürüyüşe gelmem mümkün değil” demiş.

Böylece ördek arkadaşı da diğer ördeklerle birlikte gitmiş.

Çiftlikteki diğer hayvanlardan olan koyun, inek ve at onu oyuna davet etmiş. Ancak örümcek hiç birisiyle oyun oynamamış. Hepsine meşgul olduğunu söylemiş.

Artık akşam olup güneş batarken örümceğin muhteşem ağı sonunda bitmiş. Küçük örümcek tamamlamış olduğu eserine bakıp kendisiyle gurur duymuş. Bu şaheseri için çok çalışmış ama buna değdiğini düşünmüş.

Tam o sırada yumuşak bir ses duymuş.

Yaşlı bir örümcek,

  • Örümcek ağların gerçekten de çok güzel olmuş” demiş.

Birisinin yapmış olduğu ağları beğenmesi küçük örümceği çok mutlu etmiş.

Ancak yaşlı örümcek sözlerine devam etmiş.

  • Tüm gün seni izledim.  Bütün arkadaşların seninle oyun oynamak istediler ancak sen sadece işine odaklanıp bir sürü şeyi kaçırdın. İş kadar arkadaşlarınla birlikte değerli anılar biriktirmek de çok önemlidir.” demiş.

Küçük örümcek yaşlı örümceğin dediklerini düşünüp, söylediklerinin doğru olduğunu anlamış. Yoğun işinden dolayı arkadaşlarıyla güzel zamanları kaçırdığını fark etmiş.

Ertesi gün küçük örümcek yüksek evinden aşağı inip çiftlik arkadaşlarının oyunlarına katılmış. Birlikte gülüp, çok eğlenmişler.

Gün bittiğinde örümcek ağı ne kadar güzel olursa olsun arkadaşlarıyla birlikte geçirdiği değerli anılarının çok daha güzel olduğunu keşfetmiş. Ancak o günden sonra hem işini yapmayı hem de arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmeyi dengeli bir şekilde sürdürmeyi öğrenip hep mutlu bir şekilde yaşamış.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Kısa Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu