Küçük Solucan Soli Masalı

Bir zamanlar yemyeşil bir ormanda yaşayan Soli adında bir solucan varmış. Soli meraklı ve çok cesurmuş. Tüm bunların yanında çalışkan ve sorumluluk sahibiymiş. Toprağı çabucak kaza bilme yeteneği varmış. Bir gece evinde otururken canı sıkılmış. Toprağın altındaki yuvasından çıkıp yıldızlara bakarken kayan bir yıldız görmüş. Soli bu fırsattan istifade hemen dilek dilemiş.

  • Her günümün aynı olmasından sıkıldım. Değişik maceralar yaşamak istiyorum” demiş.

Ertesi gün toprağı kazarken ışıl ışıl parlayan altın rengi bir ip bulmuş. O kadar mutlu olmuş ki ipin ucunu merak edip, takip etmiş.

Toprağın altında başlayan bu yolculuk üstünde devam etmiş. Soli önce ormandan ve tarlalardan ardından derin bir derenin içinden altın ipliği takip etmiş. Ancak altın ipliğin ucuna bir türlü ulaşamamış. Bu onun için çok büyük bir maceraya dönüşmüş. Soli yolda rengarenk çiçekler, cırcır böcekleri, tavşanlar, tavus kuşları gibi bir sürü hayvan tanımış. Aşılmaz dağları ve bayırları aşmış. Bu hayvanlar o kadar yardım severmiş ki yolda yemesi için Soli’ye yiyecek vermişler. Böylece Soli uzun yolculuğuna devam edebilmiş.

Günler günleri, aylar ayları kovalamış. Soli altın ipliğin peşinden gele gele büyük bir kulübenin önüne kadar gelmiş.  Nihayet altın ipliğin ucu küçük bir kulübenin kapısında son bulmuş. Soli sonunda ipin sonuna ulaştığına çok sevinmiş. Ancak bu esrarengiz kulübede kimin oturduğunu çok merak edip kapıyı çalmış. Pırıl pırıl altın renkli kanatları ile güzel bir peri kapıyı açmış. Kapıda Soli’yi görünce çok sevinmiş.

Gülümseyerek Soli’ye,

  • Hoş geldin Soli bende seni bekliyordum” demiş.

Soli şaşkınlık içinde ne olduğunu anlamaya çalışmış.

Peri konuşmasına devam etmiş.

  • Altın ipliği senin değişik maceralar yaşama isteğin için gönderdim. Umarım çok eğlenmişsindir” demiş.

Soli yüzündeki kocaman gülümsemeyle periye çok teşekkür etmiş. Gerçekten de bu yolculukta çok eğlenmiş. Bu sayede bilmediği ve görmediği birçok şey öğrenmiş.

 Ne kadar küçük olursa olsun, çıkmış olduğu bu güzel yolculuğun içindeki büyük merakı ve cesareti sayesinde olduğunu anlamış. Hayallerinin peşinden gittiği için muhteşem bir yolculuk geçiren Soli mutlu bir şekilde evine dönmüş.

Daha fazla uyku masalları için 7 yaş masalları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu