Küçük Tohumun Doğuş Masalı

Bir zamanlar rengarenk çiçeklerin, çeşit çeşit bitki ve ağaçların olduğu büyük bir bahçede, toprağın derinliklerine gömülü küçük bir tohum yaşarmış. Küçük tohum toprağın o kadar derinlerindeymiş ki yeryüzü onun için çok uzak bir hayal gibi geliyormuş. Ancak dünyanın nasıl bir yer olduğunu hep merak etmiş. Bir yandan da korkuyormuş. Ya hayallerindeki gibi bir yer değilse diye içi içini yiyormuş. Bu düşünceler içerisinde küçük tohum derin bir uykuya dalmış.

Sabahın ilk saatleriyle birlikte bulutların arasından güneş yüzünü göstermiş. Güneşin toprağa vuran ışınları sayesinde küçük tohum karnında küçük bir gıdıklanma hissetmiş. Güneşin sıcaklığı içini ısıtıp neşe ile doldurmuş.

Hava kararıp akşam olunca, hafif bir yağmur çisiltisi başlamış. Yağmurun o yumuşak sesi küçük tohumun ruhunu dinlendirmiş. Yağmurun sesi ve güneşin sıcaklığı tohumu iyice meraklandırmış. Eskisi gibi korkuyormuş. Artık dünyayı keşfetmenin zamanı geldiğine inanmış. Bütün cesaretini toplayıp, toprağın içinden yüzeye doğru uzanmış.

Güneşin ve yağmurun onu çağırdığını duyabiliyormuş. Sonunda küçük tohum toprağı delip yeryüzüne çıkmış. Gördükleri karşısında çok heyecanlanmış. Küçük tohum karşısına çıkan manzara karşısında adeta büyülenmiş. Serinletici hafif rüzgarın etkisiyle sallanan çiçeklerin ve ağaçların renk cümbüşü onu mest etmiş. Güneş ve yağmur küçük tohumun yeşil yapraklarına hoş geldin öpücüğü kondurmuş. Bahçedeki diğer bitkiler küçük tohuma selam verip onu sevgi ile karşılamış. Küçük tohum bu güzel karşılama karşısında çok duygulanmış. Tohum dünyanın bu kadar güzel olabileceğini bilmiyormuş.

Çok geçmeden minik tohum bahçedeki herkesle arkadaş olmuş. Eskiden kendisi gibi tohum olan arkadaşları hikayelerini anlatmışlar, minik tohum mutlulukla dinlemiş

Küçük tohum zamanla bahçenin bir parçası haline gelmiş. O da diğer çiçekler gibi bahçeye renk ve güzellik katmış. Bir zamanlar küçücük olan tohum, şimdi muhteşem bir çiçeğe dönüşmüş. Ancak küçük tohumun yolculuğu çiçek olunca bitmemiş. İçinde yeniden kendisi gibi bu maceraya girmeleri için minik tohumlar biriktirmiş. Kendisi gibi tıpkı onların da güneş ve yağmurun muhteşem uyumunu görmelerini tüm kalbiyle istemiş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 9 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu