Kunt ve Kargası Masalı

Evvel zaman içerisinde krallıkta yaşayan, herkese sevgi dolu yaklaşımı ile bilinen bir Kunt vardı. Kunt’un hayvan sevgisi neredeyse insan sevgisini geçmişti ve çevresinde bulunan tüm hayvanları olabildiğince korumaya çalışırdı. Ahlaklı ve erdemli davranışı çoğu insanı kıskandırsa da Kunt her zaman için kendi bildiği yoldan ilerlemeyi severdi.

Yıllardır kendisine yoldaşlık eden kargası her ne kadar küçücük olsa da yaşı bir karga yaşına göre oldukça yaşlıydı. Onu sonsuza kadar kaybetmekten çok korkuyordu. Kunt’ un kargasına olan sevgisini herkes gibi düşmanları da en iyi şekilde bilirdi. Kunt’ u gözden düşürmek için her planı göze alabilen bu kötü insanları durduracak hiçbir insanoğlu yoktu. Kunt’un çok sevdiği, biricik kargasını öldürme planları üzerinde düşünen hain grup pusuya çoktan yatmıştı.

Kunt’u bekleyen masum karga her zamanki olduğu gibi yine bacanın tepesine konmuştu. Uzun süre kargayı gözleyen hainler kargayı birden bir çuvalın içine atıp ağzını bağladılar. Atılgan ve kıvrak bir yapıya sahip olan bu hain insanları kimse kötülükte geçemezdi. Kargasını olduğu yerde bulamayan Kunt endişeli ve meraklı gözlerle etrafına hızlı bakışlar attı. Kargasının öldüğünü düşünmeye başladı. Aklında binlerce kötü senaryo canlanan Kunt kendini tutamayıp ağlamaya başladı.

Etrafına toplanan meraklı insan topluluğunun arasında kargayı rehin alanlarda vardı. Kunt’un bu hüznünden aşırı keyif aldıkları için hemen yanına yaklaşıp kargasının bu sabah ölü gördüklerini söylediler. Bu haber üzerine kendini yerden yere atan Kunt perişan hale düşmüştür. Nerede öldüğünü sormaya çalışsa da hiçbir cevap alamadı. Yalvardı yakardı dizlerinin önünde ama yine de söylemediler. Söyleyemezlerdi zaten çünkü bu bir başlı başına yalandı. Ne istemişlerdi küçücük bir kargadan anlam veremiyordu.

Bu söyledikleri yalanı gerçeğe bindirmek isteyen hain insanlar kargayı gerçekten öldürmeye karar vermişlerdi yoksa Kunt bu konunun arkasını asla bırakmayacaktı. Alt tarafı bir kargaydı neden bu kadar uzatıp duruyordu bu konuyu anlam verememişlerdi. Biraz üzülsün diye yapmışlardı bu planı fakat düşündükleri gibi olmamıştı. Kunt her yerde kargasını arıyor ve belli saatler aralığında kargasının her zamanki durduğu yerde nöbet tutuyordu.

Bu planı daha fazla yürütemeyen hain insanlar Kunt’ a kargasını teslim etme kararı alırlar. Çuvaldan çıkardıkları karganın hareket etmediğini ve kaskatı kesildiğini gördükleri an birbirlerine tuhaf ifadelerle bakmaya başladılar. Hiçbir şeyden habersiz nöbet tutan Kunt hainleri karşısında kargasıyla görünce büyük bir çığlık kopardı. Bu yaptıkları küçük gibi gözüken şaka her iki tarafı da çok etkilemişti…

Daha fazla masal okumak isterseniz Hikaye Oku kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu