Kurnaz Avcı ile Şaşkın At Masalı

Bir varmış bir yokmuş.Evvel zaman içinde kalbur saman içinde  yaşayan bir at ile geyik arasında bir kavga çıkmış. At öyle çok sinirlenmiş ki bu kavgadan sonra bir avcıya başvurmuş. Geyikten kendisinin intikamını almasını rica etmiş.

Avcı bu teklifi iyice düşünmüş sonra da büyük bir memnuniyetle kabul ettiğini ancak bazı şartları olduğunu söylemiş.

– Şimdi beni iyi dinle At kardeş Eğer geyiği yenmek istiyorsan bu demiri ağzına yerleştirmeme müsaade etmelisin.  Seni bu yularla istediğim tarafa yöneltebilirim demiş.

Şaşkın atsa:

-Galiba bunda kötü bir şey yok peki isteğini kabul ediyorum demiş.

Avcı devam etmiş.

– Sonra sırtına da şu semeri oturtmalıyım ki beraberce düşmanın peşinden koştuğumuz zaman beni sırtında dengeli tutsun demiş.

At yine düşünüp herhalde Bunda da bir sakınca yok geyiği yakalamak İstiyorsam bunları kabul etmeliyim diye düşünüp avcının teklifini kabul etmiş.

Avcı atı semerleyip yularladıktan sonra üzerine sıçrayıp yola koyulmuşlar. Bir zaman sonra atın ve Avcı’nın gayretiyle geyiği yakalayıp tutmuşlar.

Geyik ata demiş ki:

– Demek ki avcı ile bir olup bana tuzak kurdunuz öyle mi yalnız at kardeş dikkat et kiminle ortak olduğuna demiş.

Zafer sarhoşluğu ile hiçbir şeyin farkında olmayan şaşkın atsa sevinçten havalara uçuyormuş. Geyikten intikamımı aldım diye düşünüyormuş. At epey bir sevinç naraları attıktan sonra avcıya dönmüş.

– Eh hadi artık bunları çıkart sırtımdan ve ağzımdan avcı kardeş çıkart da kurtulayım demiş.

Avcı ata bakarak gülümsemiş.

– O kadar aceleye ne lüzum var dostum artık seni kendi yönetimim altına almış oldum. Bundan böyle de hep öyle kalmanı isterim. Niçin senin ağzındaki ve sırtındakileri sökeyim ki? demiş.

Şaşkın at beyninden vurulmuşa dönmüş. Şimdi avcının  kendisini tuzağa düşürdüğünü anlamış. Aklın sıra geyiğe iyi bir ders vermek istemiş ama kendisi şimdi çok daha kötü bir duruma düşmüş. Hayatı boyunca da avcının boyunduruğu altında kalmış. Artık sadece eski günlerdeki özgürce koşup zıpladığı zamanları aklına getirip özlem duymaktan başka bir şey yapamıyormuş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 3 yaş masalları ve hikayeleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu